Mit piramidy żywieniowej!

Zasady racjonalnego żywienia – myślisz piramida żywienia. 

Są to zasady ustalone według wieloletnich badań naukowców i żywieniowców. Instytut Żywienia Człowieka w Polsce, USDA w Ameryce… USDA Food Pyramid

Teraz każdy teoretycznie ma czarno na białym napisane, co powinniśmy jeść i jak często. I co się dzieje? Coraz więcej osób na świecie jest otyłych oraz chorych na cukrzycę typu 2. Wskaźnik otyłości rośnie w zastraszającym tempie, szczególnie w Ameryce, gdzie piramida żywienia została wymyślona i spopularyzowana o takim wyglądzie, jaki jest teraz. 

Wiele lat przed wymyśleniem piramidy żywienia, ludzie, tak naprawdę byli dużo szczuplejsi. Dlaczego? Po pierwsze nie było rozpowszechnionej informacji o tym, że węglowodany powinny być podstawą naszego pożywienia. Żywieniowcy radzą aby nawet 60-65% naszego dziennego spożycia kalorii pochodziło z węglowodanów. A nawet to samo radzą cukrzykom!!! Czy to nie jest lekka przesada?

Badania przeprowadzone w USA wykazują, że osoby stosujące się do powszechnie uznanych norm żywieniowych wynikających z piramidy żywienia, nie osiągają znacznej poprawy zdrowia, a nawet powodują ogólnie przyjętą akceptacje spożywania węglowodanów, a ludzie często wybierają rafinowane produkty, przetworzone zboża (biały chleb, mąka, ryż, makarony itp.), które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy i otyłości. Podobna sytuacja ma się w przypadku olejów i tłuszczy, z których większość jest przetwarzana (np. „zdrowe” margaryny versus masło).

Teraz jest może ciut lepiej, bo do podstawy piramidy żywienia dołożono – codzienną aktywność fizyczną. Ale w końcu jest to piramida żywienia i czy faktycznie dzięki niej ludzie zaczęli się więcej ruszać? Nie sądzę :)


Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.pl


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.