Zbadaj poziom wit. D3! Bezpłatne badania!


W naszej szerokości geograficznej mamy permanentny niedobór witaminy D. Produkuje się ona głównie w skórze wystawionej na działania promieni słonecznych. Ocenia się, że ok. 80-100% dobowego zapotrzebowania na witaminę D3 pochodzi z biosyntezy w skórze, reszta przez źródła pokarmowe (dlatego też nie należy jeść nabiału 0% tłuszczu – już o tym pisałam, polecam:Co lepsze? Nabiał 0% czy naturalne 1,5-2%? CLA

Witamina D jest u nas produkowana sezonowo. Wcześniej krążyła informacja (jeszcze za czasów moich studiów), że wystarczy 15 minut dziennie wystawiania twarzy i rąk na promienie słoneczne w okresie wiosenno-letnim aby wyprodukowanej witaminy D „starczyło” na chłodniejsze sezony.

Okazuje się, że nie jest tak pięknie. Wystarczy zbadać swój poziom witaminy D z krwi. Osobiście w lato się opalam (nie tylko ręce i twarz), pracuje, piszę w parku, biegam, odżywiam się zdrowo a mój poziom witaminy D wynosił 10 ng/mL, gdzie norma zaczyna się od 40 ng/mL….

Osoby żyjące w środowisku bardzo dobrze nasłonecznionym uzyskują poziom witaminy D w granicach 40-70 ng/mL i taki byłby idealny. A my niestety nie żyjemy w dobrze nasłonecznionym środowisku.

Co jest istotne! – Stosowanie kremów z filtrem hamuje produkcje witaminy D praktycznie całkowicie! Nie mówię o tym aby ich w ogóle nie stosować, ale aby poczekać z nałożeniem filtru 10-15 minut.

Witamina D jest nam potrzebna do m.in.

– wzrostu i regeneracji kości,

-ale również ważna jest dla układu immunologicznego,

– funkcjonowania układu mięśniowego.Przy naszym niedoborze słońca należy szukać innych źródeł tej witaminy. Niestety w pożywieniu nie ma jej zbyt wiele. Największa zawartość jest w tłustych, dziko żyjących rybach morskich, takich jak: węgorz, łosoś, dorsz, tuńczyk i śledź. Dużą zawartość witaminy D znajdziemy także w wątrobie, serze, żółtku i niektórych grzybach. Ale to i tak za mało aby uzupełnić zapotrzebowanie. Dlatego warto witaminę D suplementować w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli chcecie sobie zbadać poziom tej witaminy, można to zrobić darmowo w wybranych placówkach w Polsce, polecam! – Darmowe badanie witaminy D3
Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.pl

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Zbadaj poziom wit. D3! Bezpłatne badania!' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.