Zbadaj poziom wit. D3! Bezpłatne badania!


W naszej szerokości geograficznej mamy permanentny niedobór witaminy D. Produkuje się ona głównie w skórze wystawionej na działania promieni słonecznych. Ocenia się, że ok. 80-100% dobowego zapotrzebowania na witaminę D3 pochodzi z biosyntezy w skórze, reszta przez źródła pokarmowe (dlatego też nie należy jeść nabiału 0% tłuszczu – już o tym pisałam, polecam:Co lepsze? Nabiał 0% czy naturalne 1,5-2%? CLA

Witamina D jest u nas produkowana sezonowo. Wcześniej krążyła informacja (jeszcze za czasów moich studiów), że wystarczy 15 minut dziennie wystawiania twarzy i rąk na promienie słoneczne w okresie wiosenno-letnim aby wyprodukowanej witaminy D „starczyło” na chłodniejsze sezony.

Okazuje się, że nie jest tak pięknie. Wystarczy zbadać swój poziom witaminy D z krwi. Osobiście w lato się opalam (nie tylko ręce i twarz), pracuje, piszę w parku, biegam, odżywiam się zdrowo a mój poziom witaminy D wynosił 10 ng/mL, gdzie norma zaczyna się od 40 ng/mL….

Osoby żyjące w środowisku bardzo dobrze nasłonecznionym uzyskują poziom witaminy D w granicach 40-70 ng/mL i taki byłby idealny. A my niestety nie żyjemy w dobrze nasłonecznionym środowisku.

Co jest istotne! – Stosowanie kremów z filtrem hamuje produkcje witaminy D praktycznie całkowicie! Nie mówię o tym aby ich w ogóle nie stosować, ale aby poczekać z nałożeniem filtru 10-15 minut.

Witamina D jest nam potrzebna do m.in.

– wzrostu i regeneracji kości,

-ale również ważna jest dla układu immunologicznego,

– funkcjonowania układu mięśniowego.Przy naszym niedoborze słońca należy szukać innych źródeł tej witaminy. Niestety w pożywieniu nie ma jej zbyt wiele. Największa zawartość jest w tłustych, dziko żyjących rybach morskich, takich jak: węgorz, łosoś, dorsz, tuńczyk i śledź. Dużą zawartość witaminy D znajdziemy także w wątrobie, serze, żółtku i niektórych grzybach. Ale to i tak za mało aby uzupełnić zapotrzebowanie. Dlatego warto witaminę D suplementować w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli chcecie sobie zbadać poziom tej witaminy, można to zrobić darmowo w wybranych placówkach w Polsce, polecam! – Darmowe badanie witaminy D3
Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.pl

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.