Probiotyki – czy producenci nas oszukują?

Probiotyki są to bakterie, które mają udowodnione działanie korzystne dla zdrowia. Muszą mieć m.in. pochodzenie od człowieka, zdolność do przeżywania podróży do jelita grubego, możliwość namnażania się w jelicie grubym, udowodnione naukowo korzystne działanie na organizm ludzki oraz muszą być bezpieczne dla ludzi. 

Ale co jest ważne? Aby konkretny probiotyk mógł być nazwany probiotykiem musi być przebadany konkretny szczep bakterii czy grzyba. Nie wystarczy tylko rodzaj np. lactobacillus, potrzebny jest również konkretny gatunek np. acidophilus, ALE i szczep (opisany jako liczba albo litery po gatunku). Wiele probiotyków dostępnych na rynku ma podane tylko te pierwsze dwie nazwy, nie mają zidentyfikowanego szczepu, a co za tym idzie nie mają zidentyfikowanego konkretnego działania na ludzi. Probiotyki z tego samego rodzaju np. Lactobacillus plantarum mają zupełnie inne działanie zależne od szczepu jaki został użyty, dlatego podaje się je w zupełnie innych jednostkach chorobowych.

Bakterie rodzina rodzaj szczep

Źródło: http://www.vsl3.com/

 Upewnijcie się, że probiotyk przez Was wybrany ma podane wszystkie 3 parametry:

obraz1

 

 

Probiotyki przykłady

Lp. 

Rodzaj 

gatunek

szczep

1.

Bifidobacterium

lactis

W51

2.

Bifidobacterium

lactis

W52

3.

Lactobacillus

acidophilus

W22

4.

Lactobacillus

paracasei

W20

5.

Lactobacillus

plantarum

W21

6.

Lactobacillus

salivarius

W24

7.

Lactobacillus

lactis

W19

 

Prebiotyki przykłady

Lp.

Rodzaj

1.

Fruktooligosacharydy (FOS)

2.

Inulina

 


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.