Cynk – dlaczego niezbędny?

Cynk jest bardzo ważnym minerałem w  naszym organizmie. Odgrywa kluczową rolę w ponad 300 enzymach i bierze udział w komunikacji komórkowej, proliferacji (namnażaniu się) komórek, ich różnicowaniu i przeżyciu. Postaram się wypisać Wam najważniejsze funkcje cynku.

cynk

  1. Układ immunologiczny

Cynk odgrywa rolę w regulowaniu układu odpornościowego. Niedobór cynku powoduje dysfunkcję układu immunologicznego i sprzyja ogólnoustrojowemu zapaleniu. W chorobach autoimmunologicznych obserwuje się niedobór cynku  (1), a niedobór cynku zwiększa odpowiedź zapalną poprzez zwiększenie aktywacji komórek immunologicznych  (2).

  1. Hormony tarczycy

Główne hormony tarczycy to T3 i T4. T3 to ten najaktywniejszy hormon, który odpowiada za metabolizm praktycznie wszystkich komórek naszego ciała. Powstaje przez odjodowanie (odczepienie jednego atomu jodu) T4. Cynk może zwiększać konwersję T4 do aktywnego T3 i zmniejszać konwersję do nieaktywnego odwrotnego T3 (3, 4).

  1. Płodność

Cynk jest niezbędny do tworzenia i dojrzewania plemników, owulacji oraz zapłodnienia. W czasie ciąży niedobór cynku może spowodować spontaniczne poronienie, toksemię indukowaną ciążą, przedłużenie ciąży lub wcześniactwo dziecka oraz wady rozwojowe i opóźniony wzrost. Cynk ma wpływ na metabolizm androgenów, estrogenów i progesteronu. Suplementacja cynku okazuje się korzystna podczas leczenia męskiej niepłodności ( ). Może podnieść poziom testosteronu, hormonu luteinizującego (LH) ( 6). Cynk pomaga również przysadce przy uwalnianiu hormonu folikulotropowego (FSH). FSH stymuluje owulację i „przekazuje” jajnikom informację, aby wytworzyły więcej progesteronu ( 7).

  1. Smak i zapach

Zaburzenia smaku i zapachu, bądź kompletny brak odczuwania smaku i zapachu może być spowodowany brakiem cynku, lub brak cynku może pogłębiać zaburzenia ( 8, 9).

ZAPOTRZEBOWANIE

Dzienne zapotrzebowanie na cynk zależne jest od wieku. Według norm żywienia dla populacji polskiej z 2012 roku zapotrzebowanie kobiety to 8 mg (w ciąży i laktacji 12-13 mg), u mężczyzn wynosi 11mg.

 

ŹRÓDŁA

Żródłami cynku są produkty odzwierzęce – mięso, jaja, owoce morza, ryby, ale też nasiona dyni, słonecznika czy otręby pszenne, warzywa strączkowe.

Zawartość na 100g:

Ostrygi – 16,6mg

Zarodki pszenne 15mg

Otręby pszenne 10mg

Pestki dyni 7,5mg

Sezam 7,7mg

Orzechy nerkowca 5,7mg

Mąk żytnia pełnoziarnista 5mg

Wołowina 4mg

Fasola biała 3,77

Wątróbka drobiowa 3,6mg

Cielęcina 3m2mg

Parmezan 3,2mg

Indyk 3mgEwa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Cynk – dlaczego niezbędny?' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.