Znaczenie węglowodanów w treningu

Wydolność osoby trenującej jest uzależniona od wielkości zasobów energetycznych nagromadzonych w organizmie. 

Podczas wysiłku organizm najpierw wykorzystuje glikogen nagromadzony w mięśniach i w wątrobie, dopiero później tłuszcze z tkanki tłuszczowej oraz wewnątrzmięśniowej.

Aby trening był efektywny TRZEBA spożywać węglowodany. W przypadku bardzo intensywnego treningu, kiedy jest niedostateczna ilość węglowodanów w diecie organizm jako źródło energii korzysta z białek mięśniowych.

Pewnie zastanawiasz się na jak długo podczas wysiłku starcza energii z glikogenu. Zaraz do tego dojdę. Organizm człowieka posiada ograniczoną zdolność magazynowania cukrów, głównie w formie glikogenu mięśniowego

Przeciętna zawartość węglowodanowych i tłuszczowych źródeł energii podczas wysiłku fizycznego

Węglowodany – Zapasy w organizmie (g)
Glukoza we krwi – 3-5

Glikogen mięśniowy – 300-400

Glikogen wątrobowy – 80-100

Tłuszcz – Zapasy w organizmie (g)
Tkanka tłuszczowa – ok 9000

Tłuszcz wewnątrzmięśniowy – ok 500

Zapasy glikogenu rozkładają się następująco: około 79% w mięśniach (glikogen mięśniowy)- przeciętnie 300-400g, 14% w wątrobie (glikogen wątrobowy)- przeciętnie 80-100g, i 7% we krwi (glukoza)- przeciętnie około 3-5g.

Najmniej glikogenu w mięśniach i w wątrobie jest na czczo, po okresie przegłodzenia. Po posiłku, w skład którego wchodzą węglowodany, zasoby jego w wątrobie ulegają zwiększeniu.

Zasoby glikogenu w czasie intensywnej pracy (około 70% VO2max) mogą zostać zużyte już po 90 minutach. Następnie organizm korzysta z innego zasobu energetycznego tzn. z kwasów tłuszczowych obecnych we krwi, mięśniach i tkance tłuszczowej. Jednak procesy te są u nas osłabione, i wymagają dużo energii, dlatego też po wyczerpaniu glikogenu pojawia się zmęczenie.

Aby temu zapobiec należy uzupełnić odpowiednio zapasy glikogenu przed wysiłkiem i wprowadzić odpowiednią regenerację po wysiłku, a we wskazanych przypadkach dostarczać sobie glukozę także w trakcie treningu, szczególnie wytrzymałościowego.

Ale pamiętaj! Dostarczanie węglowodanów w trakcie wysiłku rozważ dopiero po ponad 1-1,5h np. biegu, pływania czy jazdy na rowerze (innej pracy wytrzymałościowej)! Wcześniejsze ich podawanie nie ma żadnego uzasadnienia. A jedynie węglowodany zakumulują się w postaci tłuszczu.

Źródlo: Sherman 1995; Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego, J. Górski


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.