Rzucanie palenia tytoniu, co oprócz właściwego żywienia?


Wczoraj pisałam na temat tego jak dieta może wspomóc w walce z pozbywaniem się nałogu. Ale co możemy jeszcze zrobić? Dodatkowe wskazówki! :

1. Poć się! Ćwicz, chodź na saunę – wszystko dla zdrowia – dla układu sercowo-naczyniowego, ale i aby wypacać toksyny z organizmu!

2. Aktywność fizyczna – nie ważne czy będą to ćwiczenia na siłowni czy bieganie w parku, pływanie czy jazda na rowerze. Każda z tych aktywności sportowych podnosi adrenalinę oraz serotoninę – hormony, o których mówiłam tutaj, które są wytwarzane podczas palenia papierosów. Dodatkowo ćwiczenia podkręcają Twoją podstawową przemianę materii, a co to znaczy? – możesz jeść więcej przy tej samej masie ciała! Ale nie od razu ;) Chwilę to potrwa.

3. Unikaj pokus – spotkań ze znajomymi, w knajpach, gdzie dozwolone jest palenie. Spotkaj się w barze czy restauracji, gdzie trzeba wyjść, zrobić jakiś wysiłek aby zapalić papierosa.

4. Zajmuj ręce – pisz, dzwoń, ćwicz, szamaj marchewki, wszystko to, co odwiedzie Cię od zapalenia papierosa.

5. Pomyśl o przyjemnościach. Palenie papierosów podnosi poziom serotoniny (hormonu szczęścia) w mózgu. A co jakby zastąpić to innymi zdrowymi przyjemnościami? Może masaż? basen? manicure? czy spotkanie ze znajomym? Lepsze to nić pocieszanie się czekoladą ;)

6. Jak jeszcze zwiększyć ilość serotoniny? Więcej seksu z ukochaną osobą! :) Aktywnośc fizyczna i przyjemność w jednym! :)

Elektroniczne papierosy – czy to dobry pomysł? Na pewno nie mają substancji smolistych ani setek toksyn jakie są w dymie papierosowym. Ale zawierają nikotynę, główny składnik, od którego się uzależniamy. Dodatkowo możliwość zapalenia elektronicznego papierosa praktycznie w każdych społecznych sytuacjach powoduje, że popalasz prawie cały czas… Sama jestem świadkiem takich działań wśród moich bliskich…

 

 

 

 

 

Nie ma sensu dłużej się męczyć z tym destruktywnym nałogiem! Zwalcz go! Bądź od niego silniejszy/a! Zacznij już dziś! Ograniczanie palenia, plastry czy papierosy elektroniczne to tylko środki zastępcze, nie uwolnią od uzależnienia…

 


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Rzucanie palenia tytoniu, co oprócz właściwego żywienia?' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.