Rzucanie palenia tytoniu, co oprócz właściwego żywienia?


Wczoraj pisałam na temat tego jak dieta może wspomóc w walce z pozbywaniem się nałogu. Ale co możemy jeszcze zrobić? Dodatkowe wskazówki! :

1. Poć się! Ćwicz, chodź na saunę – wszystko dla zdrowia – dla układu sercowo-naczyniowego, ale i aby wypacać toksyny z organizmu!

2. Aktywność fizyczna – nie ważne czy będą to ćwiczenia na siłowni czy bieganie w parku, pływanie czy jazda na rowerze. Każda z tych aktywności sportowych podnosi adrenalinę oraz serotoninę – hormony, o których mówiłam tutaj, które są wytwarzane podczas palenia papierosów. Dodatkowo ćwiczenia podkręcają Twoją podstawową przemianę materii, a co to znaczy? – możesz jeść więcej przy tej samej masie ciała! Ale nie od razu ;) Chwilę to potrwa.

3. Unikaj pokus – spotkań ze znajomymi, w knajpach, gdzie dozwolone jest palenie. Spotkaj się w barze czy restauracji, gdzie trzeba wyjść, zrobić jakiś wysiłek aby zapalić papierosa.

4. Zajmuj ręce – pisz, dzwoń, ćwicz, szamaj marchewki, wszystko to, co odwiedzie Cię od zapalenia papierosa.

5. Pomyśl o przyjemnościach. Palenie papierosów podnosi poziom serotoniny (hormonu szczęścia) w mózgu. A co jakby zastąpić to innymi zdrowymi przyjemnościami? Może masaż? basen? manicure? czy spotkanie ze znajomym? Lepsze to nić pocieszanie się czekoladą ;)

6. Jak jeszcze zwiększyć ilość serotoniny? Więcej seksu z ukochaną osobą! :) Aktywnośc fizyczna i przyjemność w jednym! :)

Elektroniczne papierosy – czy to dobry pomysł? Na pewno nie mają substancji smolistych ani setek toksyn jakie są w dymie papierosowym. Ale zawierają nikotynę, główny składnik, od którego się uzależniamy. Dodatkowo możliwość zapalenia elektronicznego papierosa praktycznie w każdych społecznych sytuacjach powoduje, że popalasz prawie cały czas… Sama jestem świadkiem takich działań wśród moich bliskich…

 

 

 

 

 

Nie ma sensu dłużej się męczyć z tym destruktywnym nałogiem! Zwalcz go! Bądź od niego silniejszy/a! Zacznij już dziś! Ograniczanie palenia, plastry czy papierosy elektroniczne to tylko środki zastępcze, nie uwolnią od uzależnienia…

 


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.