Sprawdź czy grożą Ci zaburzenia odżywiania lub nieprawidłowa relacja z jedzeniem

Czy zdarza Ci się czuć winę po zjedzeniu ulubionego posiłku? Czy często decydujesz się na „bezpieczne” opcje jedzenia, nawet jeśli nie sprawiają Ci one przyjemności? W dzisiejszym artykule poruszę temat nawyków żywieniowych, które mogą negatywnie wpływać na Twoje relacje z jedzeniem oraz emocje.

1. Kategoryzowanie Pokarmów na „Dobre” i „Złe”

Podział jedzenia na kategorie „dozwolone” i „zakazane” często prowadzi do poczucia ograniczenia i pozbawienia. Taka praktyka może zwiększać obsesję na punkcie jedzenia i prowadzić do niezdrowych zachowań żywieniowych.

2. Odmawianie Sobie Posiłków, Na Które Masz Ochotę

Wybieranie opcji mniej kalorycznych, na które nie masz apetytu, zamiast tych, które rzeczywiście sprawiają Ci przyjemność, może prowadzić do niezadowolenia i frustracji.

3. Sztywne Godziny Posiłków

Dostosowywanie życia do rygorystycznie zaplanowanych godzin posiłków, często kosztem osobistego szczęścia i życia towarzyskiego, jest kolejnym nawykiem, który może zaszkodzić Twojemu stosunkowi do jedzenia.

4. „Zapasy” Kaloryczne

Ograniczanie ilości kalorii w ciągu dnia, aby „zasłużyć” sobie na większy posiłek wieczorem.

5. Wybór „Bezpiecznych” Opcji Produktów

Systematyczne wybieranie produktów, które są uznawane za „bezpieczne”, ale nie są pożądane (nie są tymi, na które masz ochotę), może zwiększać uczucie niezadowolenia i wpływać na Twoje emocje.

6. Codzienne Ważenie i Mierzenie

Częste kontrolowanie wagi i wymiarów ciała może skupiać Twoją uwagę na drobnych fluktuacjach, zamiast na ogólnym zdrowiu i samopoczuciu.

7. Wyrzuty Sumienia po Posiłkach

Obwinianie siebie za zjedzenie „za dużo” lub niezgodnie z planem jest zachowaniem, które może przyczyniać się do negatywnego wizerunku własnego ciała, złości na siebie i niskiej samooceny. Skupianie się na wewnętrznym głosie, który wywołuje wyrzuty sumienia i lęk, zamiast na zdrowym stosunku do jedzenia i ciała, może prowadzić do zaburzeń odżywiania.

8. Zasada „Wszystko albo Nic”

Stosowanie zasady „wszystko albo nic”, gdzie osoby albo przestrzegają diety w 100%, albo całkowicie odstępują od niej, objadając się, jest kolejnym przykładem niezdrowego podejścia do jedzenia. Może to prowadzić do błędnego koła – cyklu restrykcji i nadmiernego jedzenia.

9. Kompensacja Objadania Się

Próba kompensowania objadania się przez np. intensywne ćwiczenia fizyczne lub kolejne okresy głodowania jest nie tylko nieskuteczna, ale również szkodliwa dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Podsumowanie

Rozpoznanie i modyfikacja tych nawyków żywieniowych może pomóc w poprawie Twojego stosunku do jedzenia i ogólnego samopoczucia. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej dziedzinie, rozważ konsultację z dietetykiem klinicznym lub psychodietetykiem, który pomoże Ci stworzyć zdrowy plan żywieniowy dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i wrócić do zdrowszej relacji z jedzeniem.Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Sprawdź czy grożą Ci zaburzenia odżywiania lub nieprawidłowa relacja z jedzeniem' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.