Alternatywne, zdrowe sosy do sałatek

Obiecałam napisać o moich alternatywach zdrowych sosów do sałatek.

Jak już mówiłam – wszelkie gotowe sosy w sklepach należy od razu odłożyć. Nie mają one żadnych składników, które działałyby na nasz organizm pozytywnie.

O czym musimy pamiętać? O tym aby nie bać się olejów – ale tylko tych zdrowych. Nie mówię o jakiś wielkich ilościach, ale o np. Łyżce. Wiele osób jest na diecie beztłuszczowej. Niestety nie jedzą nawet oliwy z oliwek albo oleju lnianego. NIC! Nie wiedzą nawet jaką krzywdę sobie robią. A może i wiedzą… po złym samopoczuciu.

Olej dodawany do sałatek zmiękcza warzywa, przez co ułatwia trawienie. Nadaje także temu lekkiemu daniu subtelny smak. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) nie wchłaniają się jeśli w daniu nie ma tłuszczu!

Szczególnie zdrowa jest oliwa z oliwek, która zawiera sporą dawkę witamin i minerałów, a także jest dobrze przyswajalna przez nasz organizm. Ale nawet lepszym wyborem jest olej lniany. Ma on bardzo dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz dużo kwasów omega 3 (prawie 60% składu). Powinniśmy spożywać kwasy omega 3 do omega 6 w takich proporcjach – 1:4. A niestety dzisiejsza dieta jest dużo bardziej obfita w kwasy tłuszczowe omega 6 (nawet 1:20). Co przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w naszym organizmie. Dlatego polecam olej lniany jako świetny dodatek do sałatek. Trzeba jedynie pamiętać, że można go spożywać tyko na zimno i trzymać w lodówce maksymalnie 3 miesiące (nie kupujemy go z półek sklepowych!)

Aby sos do sałatki był lekko słodkawy, zamiast syropu fruktozowego, dodawanego do gotowych sosów, można dodać szczyptę STEVII. Jest to ekstrakt z naturalnych liści stevii. Bardzo zdrowy, bardzo smaczny i wreszcie dostępny w Polsce.

Jeśli nie macie stevii, dobrym wyborem jest organiczny syrop z agawy albo  jeszcze lepiej xylitol (cukier brzozowy). Mają one mniejszy indeks glikemiczny (nie wzrasta tak cukier we krwi), niż miód czy cukier. Jeśli chodzi o syrop z agawy to zawiera on spore ilości inuliny – naturalnego probiotyku, który powoduje wzrost korzystnej flory przewodu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu oraz lipidów. Inulina jest błonnikiem. Usprawnia działanie układu pokarmowego.

Moim ulubionym sosem do sałatek jest bardzo prosty sos na bazie jogurtu i octu balsamicznego. Wymyśliłam go kiedyś, gdy nie chciało mi się robić jakiś wyszukanych sosów :) Robi się go minutę, jest smaczny, zdrowy i nie tuczący (ma mało tłuszczów). Jego zaletą jest również to, że jest dość zwięzły, więc nie oddziela się od niego woda.  

Oto przepis:

– 250 ml jogurtu naturalnego (1-2%)
– ok. 50 ml octu balsamicznego
– łyżka oliwy z oliwek/oleju lnianego
– zioła prowansalskie
– szczypta stevii
– sól, pieprz


Wymieszać i gotowe! :)

Sos musztardowy:

– 50g jogurtu naturalnego
– 3 łyżki musztardy (według własnego wyboru)
– łyżeczka musztardy francuskiej (aby widać było kuleczki gorczycy w sosie)
– parę kropli cytryny
– łyżeczka oleju lnianego
– sól pieprz do smaku
– szczypta stevii (jeśli ktoś posiada – naturalny słodzik)


Sos Jogurtowy z ogórkiem
:

– 200 ml jogurtu naturalnego
– 1 łyżka octu balsamicznego
– 1 łyżka musztardy 

– 1 łyżka oliwy z oliwek
– 1 ogórek długi na ok 40 cm
– majeranek
sól, pieprz, papryka ostra

Przygotowanie:

Ogórka zetrzeć na tarce (osobiście nie obieram skórki, bo tam znajduje się najwięcej składników odżywczych), posolić i odstawić na 10 minut. Następnie odcedzić sok, który wydzielił się z ogórków (można wypić – na zdrowie :) ). Dodać resztę składników i wymieszać.

Sos szczypiorkowy:

– 100 ml jogurtu naturalnego
– łyżeczka oliwy z oliwek
– jajko ugotowane na twardo
– łyżeczka musztardy
– sól, pieprz

Przygotowanie:

Umyty szczypiorek poszatkować drobno, połączyć z posiekanym jajkiem i resztą składników i gotowe!
Najlepiej pasuje do sałatek mięsnych, oraz do głównych dań np. Pierś z kurczaka z gotowanymi warzywami.


Sos bazyliowy:
– pęczek świeżej bazylii,
– świeżo wyciśnięty sok z jednej limonki,
– szczypta soli i pieprzu,
– 2 ząbki czosnku,

– łyżka oleju lnianego
– szczypta stevii, a jeśli nie macie – to łyżeczkę miodu
– 3 łyżki oliwy z oliwek

Bazylię, czosnek, cukier, sól, pieprz i sok z limonki, oliwę dokładnie blendujemy, aż do otrzymania jednolitej masy. Całość przekładamy do miski i mieszamy. Sos ma bardzo intensywny smak i aromat. Można używać jako pesto.



Jak sami widzicie powyższe sosy są proste, szybkie i uniwersalne.

A Wy jakie macie pomysły na szybie i zdrowe sosy sałatkowe? 



Ewa Trusewicz, dietetyk
Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.pl


Komentujcie, krytykujcie, oceniajcie i pytajcie :)

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Alternatywne, zdrowe sosy do sałatek' 8 komentarzy

  1. Avatar

    6 marca 2013 @ 08:16 Anonymous

    Rewelacyjne te sosy!! i jakie proste w przyrz&#261dzeniu. Masz moze jakie&#347 podstawowe sa&#322atki do których je przygotowywujesz?? B&#281d&#281 wdzi&#281czna za podpowied&#378:)

    Odpowiedz

  2. Avatar

    6 marca 2013 @ 11:29 Ewa Trusewicz

    Szczerze? miksuje wszystko, co mam w lodówce – ró&#380ne sa&#322aty, pomidor, ogórek, ogórek konserwowy, cebula, papryka, oliwki, mo&#380e by&#263 równie&#380 par&#281 orzechów, pomidory suszone, kawa&#322ek gruszki (je&#347li u&#380ywamy np. serów ple&#347niowych). Mo&#380esz równie&#380 zgrillowa&#263 cukini&#281 pokrojon&#261 w talarki. Dowolno&#347&#263 jest wielka! :)

    Odpowiedz

  3. Avatar

    6 marca 2013 @ 14:16 Anonymous

    Rewelacyjne te sosy!! i jakie proste w przyrządzeniu. Masz moze jakieś podstawowe sałatki do których je przygotowywujesz?? Będę wdzięczna za podpowiedź:)

    Odpowiedz

  4. Avatar

    6 marca 2013 @ 17:29 Ewa Trusewicz

    Szczerze? miksuje wszystko, co mam w lodówce – różne sałaty, pomidor, ogórek, ogórek konserwowy, cebula, papryka, oliwki, może być również parę orzechów, pomidory suszone, kawałek gruszki (jeśli używamy np. serów pleśniowych). Możesz również zgrillować cukinię pokrojoną w talarki. Dowolność jest wielka! :)

    Odpowiedz

  5. Avatar

    12 maja 2014 @ 19:37 Anonymous

    Polecam takze ocet ryzowy,nie ma kalorri i cukru,,Wystarczy dodac odrobine oliwy z oliwek!!

    Odpowiedz

  6. Avatar

    13 maja 2014 @ 01:37 Anonymous

    Polecam takze ocet ryzowy,nie ma kalorri i cukru,,Wystarczy dodac odrobine oliwy z oliwek!!

    Odpowiedz

  7. Avatar

    13 maja 2014 @ 10:07 Ewa Trusewicz

    ocet ry&#380owy te&#380 jest bardzo dobry :)

    Odpowiedz

  8. Avatar

    13 maja 2014 @ 16:07 Ewa Trusewicz

    ocet ryżowy też jest bardzo dobry :)

    Odpowiedz


Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.