Brak śniadania – większy obiad i kolacja!

Zapewne słyszałeś/aś, że śniadania są bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Czy wiesz dlaczego? Stosujesz się do tej rady?

Są osoby, które od wielu lat nie jadają śniadań i przyzwyczaiły się do tego. Namówienie ich do zmiany tego nawyku jest niezwykle trudne. Osoba taka myśli, że jeśli wprowadzi śniadanie to utyje. Bardzo możliwe! Pewnie się zastanawiasz co ja pisze? Chce utuczyć ludzi? ;)
Ależ oczywiście, że NIE! :)


Jeśli chcesz wprowadzić śniadanie i nie utyć, musisz rozłożyć ilość dotychczasowo zjadanego jedzenia na mniejsze porcje i „wydzielić” sobie kalorie na śniadanie. Wówczas dobowe spożycie energii będzie takie samo, a dodatkowo możesz spowodować, że przyśpieszy Ci się przemiana materii! Jeśli jemy rano, układ pokarmowy zaczyna pracować, soki żołądkowe produkować, metabolizm uruchamia się budząc do życia zaspany organizm. Większa ilość posiłków w ciągu dnia (ale taka sama dobowa kaloryczność) również zwiększa przemianę materii oraz pozwala lepiej wykorzystać ważne dla nas składniki z pożywienia.

Dodatkowo, badania prowadzone w Imperial Collage London wykazały, że kiedy nie je się śniadania, następne posiłki są większe. Dlaczego? Zmienia się reakcja mózgu na wysokokaloryczne posiłki (organizm łaknie szybkiej energii), ale nie zmienia się reakcja na posiłki niskokaloryczne. W szczególności te wysokotłuszczowe są dla nas atrakcyjniejsze.

Śniadanie powoduje zmniejszenie uczucia łaknienia w kolejnych posiłkach danego dnia, zatem warto o nim pamiętać podczas gdy chcemy utrzymać linię albo schudnąć :)

Powiesz, że nie masz czasu? Przygotuj sobie w pojemniku mieszankę otrębów i płatków i zalej jogurtem. Np coś takiego: https://dietaifitness.pl/2013/02/zamiast-kupnego-musli-mix-jogurtowy.html

Smacznego śniadania z rana!:)


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.