Kości nieustannie się odnawiają!

 

Szpik kostny reguluje remodeling (odnawianie się kości). Nie krwiotwórcze komórki są prekursorami osteoblastów (kościotwórcze) i osteoklastów (niszczą, rozkładają kości).

Zastanawiasz się pewnie po co nam komórki, które niszczą nasze własne kości? Po to, aby mogły powstawać nowe, świeże. Co roku w naszym organizmie do 10% kości ulega wymianie.

Co wpływa na remodeling?

– witamina D3

– wapń (bardzo ważny, gdyż jeśli mamy mało wapnia w pożywieniu, wówczas będzie on wypłukiwany z kości). Aby wapń był „wbudowany” do kości, ważna jest też obecność witaminy K2

– pożywienie, dieta niskobiałkowa ale i wysokobiałkowa wpływa negatywnie na metabolizm kości

– hormony tarczycy, płciowe (niski poziom testostesteronu u mężczyzn i niski poziom estrogenów u kobiet powoduje zaburzenia kościotwórcze prowadząc do osteoporozy)

– stany zapalne (w żołądku, naczyniach, zębach, gdziekolwiek)

i AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – ruchy mięśni szkieletowych powodują ocieranie się mięśni o kości i wówczas dochodzi do szybszej wymiany masy kości. 

 

Największa masa kostna jest w wieku 25-30 lat – do tego momentu warto zadbać o swoje kości i dobre ich odżywienie. W wieku późniejszym następuje tylko wymiana – tyle samo rozpuszczonego kośćca nadbudowuje się nowym. Chyba, że nie dostarczamy sobie wystarczających składników w pożywieniu i nie ruszamy się – wówczas najkrótsza droga do osteoporozy.

Dbasz o swoje kości?Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Kości nieustannie się odnawiają!' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.