Kości nieustannie się odnawiają!

 

Szpik kostny reguluje remodeling (odnawianie się kości). Nie krwiotwórcze komórki są prekursorami osteoblastów (kościotwórcze) i osteoklastów (niszczą, rozkładają kości).

Zastanawiasz się pewnie po co nam komórki, które niszczą nasze własne kości? Po to, aby mogły powstawać nowe, świeże. Co roku w naszym organizmie do 10% kości ulega wymianie.

Co wpływa na remodeling?

– witamina D3

– wapń (bardzo ważny, gdyż jeśli mamy mało wapnia w pożywieniu, wówczas będzie on wypłukiwany z kości). Aby wapń był „wbudowany” do kości, ważna jest też obecność witaminy K2

– pożywienie, dieta niskobiałkowa ale i wysokobiałkowa wpływa negatywnie na metabolizm kości

– hormony tarczycy, płciowe (niski poziom testostesteronu u mężczyzn i niski poziom estrogenów u kobiet powoduje zaburzenia kościotwórcze prowadząc do osteoporozy)

– stany zapalne (w żołądku, naczyniach, zębach, gdziekolwiek)

i AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – ruchy mięśni szkieletowych powodują ocieranie się mięśni o kości i wówczas dochodzi do szybszej wymiany masy kości. 

 

Największa masa kostna jest w wieku 25-30 lat – do tego momentu warto zadbać o swoje kości i dobre ich odżywienie. W wieku późniejszym następuje tylko wymiana – tyle samo rozpuszczonego kośćca nadbudowuje się nowym. Chyba, że nie dostarczamy sobie wystarczających składników w pożywieniu i nie ruszamy się – wówczas najkrótsza droga do osteoporozy.

Dbasz o swoje kości?Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.