Jak rozsądnie pić alkohol w sylwestra?

Chcemy przebawić całą noc!

Zazwyczaj wiąże się to z różną ilością napojów „wyskokowych” ;)

Nasz organizm różnie reaguje na różne dawki alkoholu. Jedni mogą pochłaniać tzw. „morze wódki”, a inni po kilku kieliszkach idą spać.


Co możemy zrobić aby przetrwać całą imprezę w świetnym humorze, zapobiegając późniejszym niezbyt miłym upojeniu alkoholowemu, które może spowodować utratę „trzeźwego” myślenia oraz parogodzinną amnezję ;)?

Jest kilka sposobów by opóźnić działanie alkoholu. Ale oczywiście najlepszym sposobem jest umiar.

Co robić przed imprezą oraz czego unikać?

1. Nie pij alkoholu „na pusty żołądek”. Zmniejszy to bardzo twoją tolerancję i alkohol szybciej zadziała, możesz po prostu skończyć imprezę przed fajerwerkami…

2. Zjedz posiłek dość kaloryczny, ale nie wzdymający. Dobre jest mięso, rosół, ser, oliwa i warzywa. Hiszpanie mają ponoć zwyczaj wypijać przed imprezą… szklankę oliwy!

3. Zdecyduj się na jeden rodzaj alkoholu. Mieszanie alkoholi nie nasila ich działania (jest to mit) ale powoduje, że gorzej kontrolujemy, co i ile pijemy (zazwyczaj pijemy więcej). Najlepiej wybierzmy wytrawne wino, albo wódkę, whisky czy gin (mocne alkohole) z napojami typu light albo sokami (ale uwaga – dużo cukru!) czy herbatą. Warto jednak wiedzieć, że działanie alkoholu nasilają napoje gazowane. Jeśli więc wódkę popijamy colą czy wodą sodową, fundujemy sobie dodatkową procentów.

4. Wypij przynajmniej półtora litra wody (możliwie z cytryną). Alkohol bardzo odwadnia. Obkurczają się komórki mózgu, organizm jest odwodniony i dlatego może boleć głowa.

5. Sprawdzonym środkiem, który hamuje wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego jest znany węgiel aktywowany – ten sam, który mama dawała mi na rozwolnienia jak byłam mała :) . Wieczorem przed sylwestrem możemy sobie spożyć 2 tabletki takiego węgla, w trakcie spożywania alkoholu kolejne 2 oraz 2 po zakończeniu imprezy. Ale należy przyjąć także więcej płynów. Węgiel aktywowany może spowodować zaparcia.

6. Sprawdź czy przyjmowane przez ciebie leki nie mają interakcji z alkoholem. Leki mogą zwiększyć działanie alkoholu albo alkohol może wzmożyć działanie leku.

7. Po imprezie warto uzupełnić płyny. Może to być woda mineralna, ale niegazowana, herbata lub soki owocowe. Spożycie większej ilości płynów pomoże w wypłukaniu alkoholu z organizmu. Po alkoholowej imprezie obniża się mocno poziom glukozy we krwi. Warto zjeść jakieś owoce, soki i łatwostrawne potrawy (tłuste fast foody wbrew ogólnej opinii nie są dobre…)

Generalnie najlepiej ograniczyć spożywanie alkoholu, dobrze się bawić, tańczyć i cieszyć fajerwerkami! :)

Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.plEwa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Jak rozsądnie pić alkohol w sylwestra?' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.