Rutinoscorbin WYCOFANY

Główny Inspektor Farmaceutyczny udostępnia swoją decyzję o wycofaniu www.gif.gov.pl

Wstrzymana została produkcja i wycofania z obrotu produktów Rutinoscorbin (nie wiadomo, czy produkcja będzie wznowiona).

Nie dotrzymane były standardy produkcyjne jednego z dostawców substancji czynnej. Domyślam się, że najprawdopodobniej substancji czynnej nie było tyle ile podane jest na opakowaniu..

 

W naszym codziennym żywieniu dostarczamy sobie wystarczającą ilość witaminy C aby pokryć nasze zapotrzebowanie (ok 60-100 mg). Jest to np. 100 g papryki (ok 1/2) lub 3 pomidory, lub 100 g kapusty, pomarańczy lub cytryny (wbrew ogólnej opinii cytryna nie jest najlepszym źródłem tej witaminy (papryka ma 3 razy tyle). Takie jest nasze minimalne zapotrzebowanie aby ustrzec się szkorbutu. Natomiast inną sprawą jest jeśli człowiek jest na antybiotykach, ostrych lekach, mało je, dużo ćwiczy, ma sporo stresów – wówczas suplementacja jest zalecana z uwagi na to, że witamina C jest silnym antyoksydantem i możemy jej wówczas więcej potrzebować.

 
 
 
Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.pl


Komentujcie, krytykujcie, oceniajcie i pytajcie :)


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.