Czy zakwasy to naprawdę „zakwasy” ?


Ból mięśni dnia następnego, albo i później. Znasz to uczucie po intensywnym wysiłku? Objawy rozpoczynają się po 8-24 godzinach wysiłku, jednak szczyt bólu przypada na 24-72 godziny. Ustępuje zaś po 5-7 dniach.

Teoria mówiąca o tym, że ból mięśni po wysiłku jest skutkiem nagromadzenia się kwasu mlekowego nie znajduje uzasadnienia. Zakwasy są mikrourazami mięśni wywołanych mechanicznie. Włókna uszkadzają się, „rozrywają” i to powoduje opóźniony ból.

Natomiast powstawanie kwasu mlekowego w mięśniach jest związane z procesem spalania glukozy podczas wysiłku. W procesie tym wytwarzany jest kwas mlekowy, ale jest natychmiast przekształcany do kwasu cytrynowego, który jest spalany do CO2 i wody. Jednakże, gdy występuje deficyt tlenu, kwas mlekowy nie może być przekształcany do kwasu cytrynowego i zaczyna się odkładać w tkance mięśniowej, możemy wówczas odczuwać ból. Ale kwas ten jest dość szybko odprowadzany do układu krwionośnego i spalany. W zasadzie po 2 godzinach od ustania zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, cały kwas mlekowy jest odprowadzany z mięśni.

Jutro sposoby na radzenie sobie z zakwasami :)
Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.plEwa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.