Dieta sokowa na odchudzanie – HIT czy MIT!?

W świecie, gdzie szybkie rozwiązania są na wagę złota, dieta sokowa może wydawać się idealnym sposobem na utratę wagi. Jako dietetyk z kilkunastoletnim doświadczeniem, chcę jednak przedstawić kilka istotnych argumentów, dlaczego ta metoda jest daleka od zdrowego podejścia do odchudzania i co się działo w przypadku pacjentów, którzy trafiali do mnie po wielokrotnych takich dietach.

Co mnie zmotywowało do tego artykułu? Reklama firmy sprzedającej diety sokowe, jaką dostałam na maila… Pokażę Wam tytuł maila, który aż mnie zmroził…

*zobaczcie na cenę za tydzień

Chciałabym Wam przedstawić jakie taka dieta kryje w sobie niebezpieczeństwa i dlaczego po prostu mija się z prawdą…

1. Matematyczna i biologiczna niemożliwość

Aby stracić 1 kg tkanki tłuszczowej, potrzebny jest deficyt około 8000 kcal. Aby schudnąć 5 kg musimy zrobić deficyt rzędu 40 000 kcal, co oznacza konieczność utrzymania nierealistycznego deficytu 5700 kcal dziennie – jest to niemożliwe, chyba, że ktoś jadł wcześniej 7000 kcal dziennie…

2. Skutki zdrowotne niskokalorycznej diety sokowej

Dieta sokowa to nie tylko ekstremalnie niski poziom kalorii, ale również szereg niebezpieczeństw zdrowotnych:

  • Brak błonnika: Soki są pozbawione błonnika, co przyspiesza trawienie, a przez to większa ilość węglowodanów szybko się trawi i szybko podwyższa poziom glukozy we krwi.
  • Hipoglikemia – gwałtowne skoki poziomu glukozy we krwi mogą prowadzić do nagłych wahań poziomu cukru we krwi i silnego spadku co może objawiać się uczuciem niepokoju, drganiami mięśni, potami, omdleniami, bólami głowy lub wymiotami i biegunką.
  • Niedobór tłuszczów: Bez tłuszczów nie wchłaniamy kluczowych witamin, co może prowadzić do niedoborów.
  • Ryzyko zaburzeń żołądkowych: Diety sokowe mogą powodować biegunki i odwodnienie, zamiast tkanki tłuszczowej.
  • Niedostateczna ilość białka: Brak białka zwiększa ryzyko utraty masy mięśniowej.
  • Zaniedbanie mikroelementów: Taka dieta nie dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych.

3. Zaburzenia odżywiania i złe nawyki

Dieta sokowa może prowadzić do niewłaściwej relacji z jedzeniem i zaburzeń odżywiania. Obiecując szybkie rezultaty, często kończy się efektem jojo i problemami zdrowotnymi.

4. Zdrowe alternatywy

Zamiast szukać skrótów, zalecam zbilansowaną dietę i zdrowy styl życia. A dla uczucia lekkości po okresie np. świątecznego obżarstwa, polecam bardziej zupy albo smoothie z błonnikiem i orzechami (dostarczą błonnika i tłuszczy) zamiast soków.

A jeśli jesteś zdrowy i lubisz pić soki owocowe lub owocowo-warzywne – śmiało, będzie to zdrowy dodatek – ale dodatek do diety a nie monodieta!

Źródła: „Fruit Juices: Are They Helpful or Harmful? An Evidence Review”Nutrients . 2021 May 27;13(6):1815Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Dieta sokowa na odchudzanie – HIT czy MIT!?' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.