Grzybek Tybetański – co to?

Grzybek tybetański mimo, że brzmi tajemniczo – jest po prostu kulturami bakterii i grzybów kefirowych :)

Czyli grzybek tybetański to nic innego jak ziarna kefirowe :)

Kefir, napój, który powstaje z jego udziałem, jest jednym z najstarszych i najzdrowszych napojów fermentowanych. Najważniejsze jest jednak to, że hodowla grzybka tybetańskiego jest bardzo prosta.Grzybki mają biały kolor, wyglądem przypominają różyczki kalafiora, mają konsystencje stałą oraz niewielkie rozmiary: od 3 do 30 mm. Mimo nazwy grzybek nie pochodzi z Tybetu, a z Kaukazu.W skład ziaren kefirowych wchodzi wiele gatunków bakterii kwasu mlekowego i octowego oraz drożdży:

– 60-70 % masy stanowi Lactobacillus lactis. Są to pozytywne dla organizmu ludzkiego gram-dodatnie mleczne bakterie probiotyczne. Rozkładają cukry proste na kwas mlekowy (dlatego w produktach fermentowanych jest mniej laktozy). Ich naturalnym środowiskiem jest układ trawienny człowieka (przełyk). Normalnie znajduje się w różnych produktach spożywczych, np. serach, kwasie chlebowym czy jogurtach,

– Gram-dodatnie, bakterie kwasu mlekowego i octowego m.in. Lactobacillus caucasicus, Lactobacillus casei, Lactobacilus kefir, , Lactobacillus plantarum, Lactobacillus kefiranofaciens, Lactobacilus kefigranu, jogurti, Lactobacillus fermentum, Lactococcus lactis, Lactococcus lactis ssp. cremoris, Streptococcus thermophilus, LStreptococcus durans, Leuconostoc dextranicum, Leuconostoc kefirs;

– Gram-ujemne bakterie kwasu octowego: gatunki z rodzaju Acetobacter;

– drożdże fermentujące laktozę oraz niefermentujące m.in. Kluyveromyces lactis, Kluyveromyces marxianus, Torula kefir, Candida lipolytica i Cryptococcus humicolus*Jak widzicie w skład ziaren kefirowych wchodzi wiele gatunków bakterii kwasu mlekowego i octowego oraz drożdży. Wszystkie te organizmy są powiązane ze sobą białkami i polisacharydami i zachowują się jak jeden organizm!

Co zawiera produkt końcowy jakim jest kefir?:
– białko,
– tłuszcz mlekowy,
– około 1% kwasu mlekowego,
– znaczne ilości dwutlenku węgla,
– od 0,01 do 0,1% etanolu czyli alkoholu,
– witaminy (B2, B12, K, A i D),
– minerały (wapń, fosfor, magnez),
– enzymy.

Wpływ na zdrowie: 

– reguluje procesy przemiany materii,
– przyczynia się do usprawnienia procesów przyswajania białka i wapnia,
– obniża ciśnienie krwi,
– obniża poziom cholesterolu we krwi,
– działanie antyrakowe,
– obniża ilość węglowodanów w mleku – rozkłada cukry, m.in. laktozę
– zawiera substancje antybiotyczne – hamuje też rozwój chorobotwórczych bakterii występujących w przewodzie pokarmowym,
– Łagodzi przebieg stanów zapalnych występujących w organizmie,
– wspomaga w chorobach układu pokarmowego poprzez zasiedlanie pozytywnych probiotyków,
– Wspomaga leczenie infekcji grzybiczych

Grzybek tybetański (ziarna kefirowe) mają złożoną mikroflorę i wzrastają w sposób niekontrolowany, co nie sprzyja produkcji przemysłowej. Z tego powodu w przemyśle spożywczym produkuje się kefir z mieszaniny czystych kultur. Efektem są odmiany przefermentowanego mleka o cechach nieco innych od kefiru z grzybka tybetańskiego (ale też zdrowy :) )

O tym jak go wyprodukować i rozmnażać – jutro :)

Źródła:
* Andreja Gorsek, Marko Tramsek: Production of Unique Naturally Immobilized Starter: A Fractional Factorial Design Approach Towards the Bioprocess Parameters Evaluation. Biomass– Detection, Production and Usage, 2011.
– Semih Otles, Ozlem Cagindi. Kefir: A Probiotic Dairy-Composition, Nutritional and Therapeutic Aspects. „Pakistan Journal of Nutrition”. 2 (2), s. 54–59, 200
Potrzebujesz pomocy? Wejdź tutaj. 
 

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.