Grzybek Tybetański – co to?

Grzybek tybetański mimo, że brzmi tajemniczo – jest po prostu kulturami bakterii i grzybów kefirowych :)

Czyli grzybek tybetański to nic innego jak ziarna kefirowe :)

Kefir, napój, który powstaje z jego udziałem, jest jednym z najstarszych i najzdrowszych napojów fermentowanych. Najważniejsze jest jednak to, że hodowla grzybka tybetańskiego jest bardzo prosta.Grzybki mają biały kolor, wyglądem przypominają różyczki kalafiora, mają konsystencje stałą oraz niewielkie rozmiary: od 3 do 30 mm. Mimo nazwy grzybek nie pochodzi z Tybetu, a z Kaukazu.W skład ziaren kefirowych wchodzi wiele gatunków bakterii kwasu mlekowego i octowego oraz drożdży:

– 60-70 % masy stanowi Lactobacillus lactis. Są to pozytywne dla organizmu ludzkiego gram-dodatnie mleczne bakterie probiotyczne. Rozkładają cukry proste na kwas mlekowy (dlatego w produktach fermentowanych jest mniej laktozy). Ich naturalnym środowiskiem jest układ trawienny człowieka (przełyk). Normalnie znajduje się w różnych produktach spożywczych, np. serach, kwasie chlebowym czy jogurtach,

– Gram-dodatnie, bakterie kwasu mlekowego i octowego m.in. Lactobacillus caucasicus, Lactobacillus casei, Lactobacilus kefir, , Lactobacillus plantarum, Lactobacillus kefiranofaciens, Lactobacilus kefigranu, jogurti, Lactobacillus fermentum, Lactococcus lactis, Lactococcus lactis ssp. cremoris, Streptococcus thermophilus, LStreptococcus durans, Leuconostoc dextranicum, Leuconostoc kefirs;

– Gram-ujemne bakterie kwasu octowego: gatunki z rodzaju Acetobacter;

– drożdże fermentujące laktozę oraz niefermentujące m.in. Kluyveromyces lactis, Kluyveromyces marxianus, Torula kefir, Candida lipolytica i Cryptococcus humicolus*Jak widzicie w skład ziaren kefirowych wchodzi wiele gatunków bakterii kwasu mlekowego i octowego oraz drożdży. Wszystkie te organizmy są powiązane ze sobą białkami i polisacharydami i zachowują się jak jeden organizm!

Co zawiera produkt końcowy jakim jest kefir?:
– białko,
– tłuszcz mlekowy,
– około 1% kwasu mlekowego,
– znaczne ilości dwutlenku węgla,
– od 0,01 do 0,1% etanolu czyli alkoholu,
– witaminy (B2, B12, K, A i D),
– minerały (wapń, fosfor, magnez),
– enzymy.

Wpływ na zdrowie: 

– reguluje procesy przemiany materii,
– przyczynia się do usprawnienia procesów przyswajania białka i wapnia,
– obniża ciśnienie krwi,
– obniża poziom cholesterolu we krwi,
– działanie antyrakowe,
– obniża ilość węglowodanów w mleku – rozkłada cukry, m.in. laktozę
– zawiera substancje antybiotyczne – hamuje też rozwój chorobotwórczych bakterii występujących w przewodzie pokarmowym,
– Łagodzi przebieg stanów zapalnych występujących w organizmie,
– wspomaga w chorobach układu pokarmowego poprzez zasiedlanie pozytywnych probiotyków,
– Wspomaga leczenie infekcji grzybiczych

Grzybek tybetański (ziarna kefirowe) mają złożoną mikroflorę i wzrastają w sposób niekontrolowany, co nie sprzyja produkcji przemysłowej. Z tego powodu w przemyśle spożywczym produkuje się kefir z mieszaniny czystych kultur. Efektem są odmiany przefermentowanego mleka o cechach nieco innych od kefiru z grzybka tybetańskiego (ale też zdrowy :) )

O tym jak go wyprodukować i rozmnażać – jutro :)

Źródła:
* Andreja Gorsek, Marko Tramsek: Production of Unique Naturally Immobilized Starter: A Fractional Factorial Design Approach Towards the Bioprocess Parameters Evaluation. Biomass– Detection, Production and Usage, 2011.
– Semih Otles, Ozlem Cagindi. Kefir: A Probiotic Dairy-Composition, Nutritional and Therapeutic Aspects. „Pakistan Journal of Nutrition”. 2 (2), s. 54–59, 200
Potrzebujesz pomocy? Wejdź tutaj. 
 

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Grzybek Tybetański – co to?' 2 komentarze

 1. Avatar

  27 października 2017 @ 15:00 M.

  Kiedyś piłak kefir z grzybka tybetańskiego. Teraz chciałabym do tego wrócić, ale mam parę wątpiwości – po pierwsze – okazało się, że mam ch. Hashimoto – czy kefir z grzybka nie wpłynie na mnie jakoś negatywnie? Nie wytworzy większej ilości przeciwciał, które uszkodzą bardziej tarczycę? I druga sprawa – z racji Hashimoto pojawiła się u mnie nietolerancja laktozy … Czy będzie mi ten kefir bardzo szkodził?

  Odpowiedz

  • Ewa Trusewicz

   28 października 2017 @ 09:48 Ewa Trusewicz

   Jeśli są nietolerancje na białka mleka to może być problem (np. istnienie przeciwciał na kazeinę). Jeśli jest nietolerancja laktozy to niestety taki kefir ją zawiera i może spowodować reakcje ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, biegunki), ale nie wpływa to na Hashimoto

   Odpowiedz


Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.