Immunologia a niepłodność – autoimmunizacja (atak własnego organizmu) przyczyną?

 Niepłodność może być związana z błędnie działającym układem immunologicznym. układ ten w naturalnych warunkach powinien atakować wszystko to, co nie jest dla nas pożądane, czyli na przykład bakterie, wirusy, grzyby, zmutowane komórki, komórki nowotworowe czy toksyny.

getty_rm_photo_of_home_fertility_test

 

 Niestety poprzez zarówno czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie środowiska, żywności, leki, palenie tytoniu) jak i endogenne (np. zmiany hormonalne, infekcje, niedobór witaminy D, nieszczelne jelito – tzw. leaky gut syndrome) nasz układ immunologiczny może zacząć działać nieprawidłowo i sam siebie atakować. Faktem jest, że wymaganym czynnikiem rozwoju chorób autoimmunizacyjnych są geny ale to czynniki zewnętrzne i zmiany w organizmie powodują uaktywnienie się owych genów. 

Jeśli nie można znaleźć przyczyn bezpłodności warto zbadać się pod kątem chorób autoimmunologicznych. Jeśli dana osoba choruje już na jakąś chorobę autoimmunologiczną, bardziej prawdopodobne jest, że przyczyny niepłodności również mogą być z tym związane.

 Za niepłodność mogą być odpowiedzialne:

– autoimmunizacyjne zapalenie jądra lub jajnika – następuje uszkodzenie komórek płciowych na skutek procesu zapalnego, zaburzeń hormonalnych (np. niewydolność jajników),

– przeciwciała przeciwplemnikowe u mężczyzn (na przykład w wyniku urazu lub infekcji),

– przeciwciała przeciwplemnikowe u kobiet.

 

Kobieta również może wytwarzać przeciwciała przeciwko komórkom osłonki pęcherzyka jajnikowego lub otoczce przejrzystej komórki jajowej.

 

Przeciwciała przeciwplemnikowe wykrywane są u ok 8-20% niepłodnych mężczyzn i ok 10-20% niepłodnych kobiet. Ale występowanie przeciwciała nie stanowi bezwarunkowego problemu z zajściem w ciążę. Przeciwciała te występują również u ok 1-12% płodnych kobiet.

Co jeśli jednak wykryte zostały przeciwciała?

 

Trzeba przede wszystkim usunąć przyczyny, które powodują, że układ immunologiczny nie pracuje właściwie. Należy przyjrzeć się diecie oraz czynnikom takim jak toksyny, zanieczyszczenia produktów spożywczych, hormony, konserwanty czy ogólnie nazywana przetworzona żywność, ale również stres czy przetrenowanie może tutaj grać istotną rolę. Każdy przypadek trzeba potraktować inaczej i niestety nie ma jednej reguły aby przywrócić równowagę organizmowi.

 

Źródła:
Immunologia – Jakub Gołąb, Marek Jakóbisiak, Witold Lasek, Tomasz Stokłosa, PWN
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8059500

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12385832

http://www.euroimmun.pl/nieplodnosc-i-poronieniaEwa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Immunologia a niepłodność – autoimmunizacja (atak własnego organizmu) przyczyną?' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.