Gen MTHFR

mth

Mutacje w genie MTHFR prowadzą do upośledzenia wchłaniania kwasu foliowego i podniesienia poziomu homocysteiny we krwi. Jej nadmiar z kolei może doprowadzić m.in. do miażdżycy, poronień, patologii ciąży oraz zakrzepicy żylnej i tętniczej. 

W tych sytuacjach warto wykonać badanie mutacji MTHFR:

– Epizody zakrzepowe w rodzinie
– Poronienie
– prewencja poronienia – ciąża
– antykoncepcja hormonalna
– zaburzenia homocysteiny  
– przyjmowanie kwasu foliowego i witaminy B12 
– problemy z energią

Gen MTHFR koduje enzym (reduktazę metylenotetrahydrofolianową) niezbędny do reakcji przekształcenia potencjalnie toksycznego aminokwasu homocysteiny do metioniny. 

cykl_homocysteina
 

Badane polimorfizmy 677C>T oraz 1298A>C genu MTHFR związane są z podwyższonym stężeniem homocysteiny we krwi oraz z zaburzeniem wchłaniania kwasu foliowego i metylokobalaminy (B12). Homocysteina jako aminokwas posiadający właściwości redukujące, może doprowadzić do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych. Przerost mięśniówki naczyń powstały w wyniku ich uszkodzenia prowadzi do powikłań, takich jak: miażdżyca oraz zakrzepica żylna i tętnicza.Hiperhomocysteinemia ma również istotne znaczenie dla kobiet ciężarnych. Działanie embriotoksyczne polega na upośledzeniu funkcji śródbłonka naczyniowego, co wiąże się z zaburzeniem zagnieżdżania zarodka oraz zaburzeniem czynności jednostki płodowo-łożyskowej. Podwyższony poziom homocysteiny jest zatem istotnie związany ze zwiększonym ryzykiem poronień samoistnych (w tym również nawykowych), przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży. Niedobór folianów w organizmie i obniżona aktywność MTHFR u kobiet z genotypem T/T (homozygota) w pozycji 677 mogą także zwiększać ryzyko powstania wrodzonych wad cewy nerwowej u potomstwa. W przypadku identyfikacji u pacjenta wariantu genu wpływającego na zwiększone stężenie homocysteiny, zaleca się badanie jej stężenia we krwi oraz badanie stężenia kwasu foliowego. Suplementacja kwasem foliowym oraz określonymi witaminami z grupy B zalecana jest ze względu na ich udział w metabolizmie homocyteiny.

Polimorfizm MTHFR związany jest również ze zmniejszonym poziomem najsilniejszego antyoksydanta w naszym organizmie – glutationu (zmniejszona detoksykacja wątroby), s-adenozynometioniny (bierze udział w tworzeniu serotoniny, dopaminy i noradrenaliny)

Badanie mutacji MTHFR

Do badania wykorzystywany jest wymaz z policzka. Jego pobranie jest bardzo proste, bezbolesne i trwa kilkanaście sekund. Badanie wykonywane z wymazu z policzka jest taka samo pewne i czułe jak test z krwi (nasze DNA jest niezmienne bez względu na miejsce, z którego jest pobierane).

Możliwe warianty:

mthfr-chart1_

 Przykładowy wynik:

wynik

CENA: 250zl

CZAS OCZEKIWANIA: ok 10 dni roboczych

MATERIAŁ: wymaz z policzka

 W tej chwili badanie niedostępne.

 

Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.