Czy wiesz, że…? SEN

Potrzeba jedzenia jest regulowana przez hormony. Niedobór snu (mniej niż 7 godzin na dobę, albo sen przerywany), sprawia, że chcesz jeść więcej, w związku z czym jesteś znacznie bardziej zagrożona/ny nadwagą i otyłością. Niedobory snu powodują zaburzenia wytwarzania greliny i leptyny. Grelina jest hormonem informującym organizm o tym, że trzeba coś zjeść, a leptyna – że jest najedzony i należy przestać.

Badania lekarzy z centrum medycznego Walter Reed Army w Waszyngtonie pokazały, że osoby, które mają chroniczne problemy ze snem wykazują fizjologiczną skłonność do obżarstwa. Dzieje się tak, ponieważ przemęczony organizm chce uzyskać energię i wytwarza większą ilość greliny i zmniejsza produkcje leptyny. A niestety najczęściej jedzenie jakie jest wybierane w takim momencie nie należy do najzdrowszych…

Zachwiana równowaga hormonalna, przemęczenie i niewyspanie powodują, iż organizm, chcąc odzyskać energię, wytwarza w większych ilościach grelinę, co zmusza nas do jedzenia. Niestety najczęściej rzucamy się wtedy na jedzenie wybierając niezdrowe zapychacze.

Chcesz schudnąć? Śpij więcej!


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Czy wiesz, że…? SEN' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.