Czy wiesz, że…? SEN

Potrzeba jedzenia jest regulowana przez hormony. Niedobór snu (mniej niż 7 godzin na dobę, albo sen przerywany), sprawia, że chcesz jeść więcej, w związku z czym jesteś znacznie bardziej zagrożona/ny nadwagą i otyłością. Niedobory snu powodują zaburzenia wytwarzania greliny i leptyny. Grelina jest hormonem informującym organizm o tym, że trzeba coś zjeść, a leptyna – że jest najedzony i należy przestać.

Badania lekarzy z centrum medycznego Walter Reed Army w Waszyngtonie pokazały, że osoby, które mają chroniczne problemy ze snem wykazują fizjologiczną skłonność do obżarstwa. Dzieje się tak, ponieważ przemęczony organizm chce uzyskać energię i wytwarza większą ilość greliny i zmniejsza produkcje leptyny. A niestety najczęściej jedzenie jakie jest wybierane w takim momencie nie należy do najzdrowszych…

Zachwiana równowaga hormonalna, przemęczenie i niewyspanie powodują, iż organizm, chcąc odzyskać energię, wytwarza w większych ilościach grelinę, co zmusza nas do jedzenia. Niestety najczęściej rzucamy się wtedy na jedzenie wybierając niezdrowe zapychacze.

Chcesz schudnąć? Śpij więcej!


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.