SÓL – czy taka straszna?

Wskazane Dzienne Spożycie (GDA) ustalone dla soli wynosi nie więcej niż 6 g dla przeciętnego, zdrowego człowieka. Odpowiada to 2,3 g sodu (bo to właśnie on jest dla nas niebezpieczny). Dieta współczesnego człowieka dostarcza kilkukrotnie większą ilość soli. Szacuje się, że dzienne spożycie soli w Polsce w przeliczeniu na osobę wynosi ok. 20 g.

Stwierdzono związek nadmiernego spożycia soli z podwyższonym ciśnieniem krwi i chorobami serca i układu krwionośnego.

Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować albo ograniczyć dosalanie potraw. Sól jest obecna w większości produktów spożywczych, jak choćby węliny, sery, masło czy chociażby chleb (zawiera on 3% soli w swoim składzie!!)

Sól powoduje również zatrzymywanie się wody w organizmie, przez co jesteśmy opuchnięci i de facto grubsi. Jeśli dużo solimy, nasze kubki smakowe przyzwyczajają się do solonych produktów i danie bez soli jest dla nas nijakie. 

Spróbuj ograniczać ilość soli, np. jak wcześniej soliłeś kanapkę dwoma sypnięciami soli – spróbuj jedną. Po tygodniu, dwóch zaadoptujesz się i zobaczysz jak bardzo wszystkie dostępne produkty są dosalane. Słone pokarmy również powodują to, że zjadamy więcej, więc uważaj!

Sprawdź sól o obniżonej zawartości soli, gdzie 1/3 chlorku sodu jest zamieniona na chlorek potasu. Ale to, że jest to sól z mniejszą zawartością sodu, nie znaczy, że należy solić więcej! :)

W wielu przypadkach sól można zastąpić przyprawami ziołowymi.

A Ty starasz się nie dosalać potraw?


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'SÓL – czy taka straszna?' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.