Szybko jesz? Uważaj, bo grozi Ci zawał…

Ja i mój partner mamy zupełnie inny sposób jedzenia. Ja jem wolno (może nawet za wolno ;) ), on natomiast pochłania posiłki, jeśli nie z prędkością światła, to na pewno przekraczającą prędkość dźwięku ;) Tak bardzo przyzwyczaił się do mojego „Misiek, jeeeedz wooolniej”, że już na to nie reaguje, je kolacje w 3 minuty, a później dziwi się, że nadal jest głodny… ciekawe prawda?;)Ale chyba mam na ten problem rozwiązanie, opowiem mu o pewnych badaniach, może to skłoni go do zwolnienia ;) Japońscy naukowcy dowiedli, że tempo spożywania posiłków ma wpływ na występowanie zespołu metabolicznego (otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca). 
Badania zostały przeprowadzone z udziałem 7272 mieszkańców Japonii w wieku ≥ 40 lat.Uczestnicy mieli zapisywać częstotliwość spożycia oraz tempo spożywania posiłków według kryteriów: wolne, średnie, relatywnie szybkie, bardzo szybkie.
Zaobserwowano, że im szybsze tempo spożywania posiłków, tym wyższe BMI, obwód talii, ciśnienie, cholesterol i trójglicerydy.


Badacze sugerują, że szybkie spożywanie pożywienia znacząco zwiększa ryzyko powstawania nadwagi i otyłości, nawet przy odpowiednio zbilansowanej diecie. Dlaczego? 

Kiedy żujemy pokarm, wydziela się histamina, która hamuje pobieranie pokarmu działając na ośrodek głodu i sytości. U osób, które szybko spożywają posiłki żucie pokarmu jest ograniczone, co może przyczyniać się do przyrostu masy ciała ponieważ uczucie powstawania sytości jest opóźnione.

Zwolnij trochę :)

Źródło: http://ptd.org.plEwa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.pl

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.