Szybko jesz? Uważaj, bo grozi Ci zawał…

Ja i mój partner mamy zupełnie inny sposób jedzenia. Ja jem wolno (może nawet za wolno ;) ), on natomiast pochłania posiłki, jeśli nie z prędkością światła, to na pewno przekraczającą prędkość dźwięku ;) Tak bardzo przyzwyczaił się do mojego „Misiek, jeeeedz wooolniej”, że już na to nie reaguje, je kolacje w 3 minuty, a później dziwi się, że nadal jest głodny… ciekawe prawda?;)Ale chyba mam na ten problem rozwiązanie, opowiem mu o pewnych badaniach, może to skłoni go do zwolnienia ;) Japońscy naukowcy dowiedli, że tempo spożywania posiłków ma wpływ na występowanie zespołu metabolicznego (otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca). 
Badania zostały przeprowadzone z udziałem 7272 mieszkańców Japonii w wieku ≥ 40 lat.Uczestnicy mieli zapisywać częstotliwość spożycia oraz tempo spożywania posiłków według kryteriów: wolne, średnie, relatywnie szybkie, bardzo szybkie.
Zaobserwowano, że im szybsze tempo spożywania posiłków, tym wyższe BMI, obwód talii, ciśnienie, cholesterol i trójglicerydy.


Badacze sugerują, że szybkie spożywanie pożywienia znacząco zwiększa ryzyko powstawania nadwagi i otyłości, nawet przy odpowiednio zbilansowanej diecie. Dlaczego? 

Kiedy żujemy pokarm, wydziela się histamina, która hamuje pobieranie pokarmu działając na ośrodek głodu i sytości. U osób, które szybko spożywają posiłki żucie pokarmu jest ograniczone, co może przyczyniać się do przyrostu masy ciała ponieważ uczucie powstawania sytości jest opóźnione.

Zwolnij trochę :)

Źródło: http://ptd.org.plEwa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.pl

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Szybko jesz? Uważaj, bo grozi Ci zawał…' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.