Hodowla grzybka tybetańskiego – kefiru

We wcześniejszym artykule tłumaczyłam czym jest grzybek tybetański. Teraz jak go rozmnażać i korzystać z jego właściwości :)
Kefir z grzybka tybetańskiego możemy codziennie mieć świeży. Co potrzebujemy?1. Kulturę grzybka tybetańskiego – do kupienia w Internecie albo można dostać od osoby, która już uprawia grzybka (powiększa się on codziennie). Wystarczą dwie łyżeczki.

2. Szklankę świeżego nie odtłuszczonego mleka ( nie powinno być to mleko UHT, ponieważ kefir może się nie zrobić).

3. Słoik lub inny pojemnik, najlepiej szklany (nie może być metalowy, gdyż metal może wchodzić w reakcję).

4. Gazę do przykrycia słoika (musi być dostęp powietrza).

5. Gumkę recepturkę.

6. Sitko i łyżka ( nie powinny być to sprzęty metalowe, niech będą plastikowe, łyżka może być też drewniana).

Przygotowanie:

Grzybek płuczemy wodą z kranu. Umieszczamy w słoiku, zalewamy mlekiem. Słoik przykrywamy gazą i odstawiamy naczynie na 24 godziny w ciemne miejsce w temperaturze pokojowej (od 18 do 25 stopni). Ja chowam go do szafki. Nie trzymajmy go długo dłużeb bo zaczyna się proces zagrzybiania – tworzy się taka biała skorupka na powierzchni roztworu, która przykleja się do grzybka, a sam napój zaczyna się oddzielać – woda osobno i białko osobno (na moich zdjęciach na dole właśnie można zauważyć ten proces ;) ). Po upływie tego czasu odcedzamy uzyskany kefir, który nadaje się już do spożycia. Nie powinniśmy również skracać długości przebiegu „cyklu” produkcji, gdyż w miarę postępu fermentacji, wzrost bakterii kwasu mlekowego (tych dobrych dla naszego organizmu) przebiega skuteczniej od wzrostu drożdży i bakterii kwasu octowego.Pozostałe na sitku grzybki pobierznie płuczemy i używamy do ponownej do produkcji domowego kefiru. Produkt końcowy (kefir) nie nadaje się do stosowania jako kultura starterowa kolejnego procesu – nie można nim zastąpić ziaren kefirowych.

 
O tym dlaczego warto pić taki kefir przeczytacie tutaj.

Potrzebujesz pomocy? Wejdź tutaj. 

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.