Niedoczynność tarczycy, Hashimoto a leki – czy możliwe, że źle je przyjmujesz?

Okazuje się, że nie wszystkie osoby, które muszą przyjmować syntetyczne hormony tarczycy, wiedzą jak właściwie je przyjmować (mimo, że chorują wiele lat). Niestety endokrynolodzy nie zawsze przekazują wszystkie potrzebne informacje.

Hormony tarczycy (w Polsce dostępne głównie w preparacie o nazwie Euthyrox, Letrox albo Novothyral) wchłaniane są w dwunastnicy i w początkowym odcinku jelita cienkiego. Jest wiele czynników, które wpływają na zmniejszenie wchłaniania hormonów, co często wiąże się z koniecznością zwieszenia dawek. 

Hormony należy spożywać na czczo, minimum pół godziny (najlepiej godzinę) przed śniadaniem. Nie należy spożywać kawy rano, na czczo, ponieważ kawa zmniejsza jelitowe wchłanianie hormonów (źródło).  Niestety nie wiadomo czy to kofeina w kawie ma właściwości obniżające wchłanianie czy jakieś inne składniki w kawie, więc według mnie lepiej nie pić nic kofeinowego (również herbaty) oraz kawy bezkofeinowej. Często mam pacjentów, którzy niestety nie wiedzą o tym i zaczynają dzień od kawy. Dziwią się, że dawki hormonów mają tak wysokie…

Następnymi składnikami, które obniżają wchłanianie hormonów to:

– wapń (źródło, źródło)

– żelazo (źródło)

– błonnik (nie każdy, ale jednak jest to możliwe, dlatego nie zaleca się suplementacji błonnikiem w okolicach przyjmowania hormonów (źródło)

– niektóre antybiotyki (źródło)

– selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – leki stosowane przy terapii zaburzeń depresyjnych (źródło)

– możliwe, że sok grejpfrutowy (źródło)

– leki stosowane przy refluksie oraz wrzodach żołądka takie jak Sukralfat, leki zobojętniające kwas w żołądku np. didanozyna (źródło). Dlatego jeśli musimy przyjmować suplementy żelaza, wapnia lub jakieś zioła czy antybiotyki, najlepiej brać je min 4-6 godzin po przyjęciu hormonów tarczycy (źródło).

Chciałabym zaznaczyć, że badania, które pokazują, że np. wapń czy żelazo hamują wchłanianie hormonów, nie mówią o tym, że nie należy spożywać na śniadanie produktów bogatych w te pierwiastki, a jedynie nie spożywać ich razem z hormonem.

Czasami warto też przyjmować hormony wieczorem, przed snem (jeśli nie jemy chwilę przed snem). Niektóre badania pokazują, że zwiększa się wówczas wchłanianie hormonów (źródło). Jednak takie działanie trzeba zawsze skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. 

A na pomysł artykułu wpadłam, gdy musiałam pobiec do apteki po kolejną „porcję” hormonów, które muszę przyjmować już od wielu lat. No cóż, takie życie ;) ale przynajmniej staram się zmaksymalizować wchłanianie hormonów :) 

Peace!

novo

 Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Niedoczynność tarczycy, Hashimoto a leki – czy możliwe, że źle je przyjmujesz?' 9 komentarzy

 1. Avatar

  3 września 2017 @ 17:27 Pannaa

  A popijanie wodą z cytryną? Czy lepiej nie?

  Odpowiedz

  • Ewa Trusewicz

   3 września 2017 @ 19:01 Ewa Trusewicz

   Mała ilość cytryny nie powinna zaszkodzić, a może pomóc przez zawartość witaminy C (choć za wiele jej tam nie ma ;) ). Ja nie zabraniam dodatku cytryny do wody do popicia hormonu

   Odpowiedz

 2. Avatar

  14 września 2017 @ 11:46 Kasia Drabarek

  Eutyrox powinno sie brac na czczo, godzine przed pierwszym posilkiem a dwie godziny przed kawa.

  Odpowiedz

  • Ewa Trusewicz

   14 września 2017 @ 12:02 Ewa Trusewicz

   To napisałam przecież ;) Na ulotce jest napisane „min. pół godziny”, ale ja zalecam godzinę. Kawa dopiero po posiłku aby uniemożliwić kontakt kawy z nie do końca wchłoniętym hormonem

   Odpowiedz

 3. Avatar

  14 września 2017 @ 11:58 atarynka

  A co w sytuacji, gdy nie jestem w stanie rano zrezygnować z kawy? Ile godzin wcześniej brać hormon? Obecnie (w dni robocze) biorę Euthyrox o 5:30, kawę piję o 6… Wstawać na tableteczkę o 5? 4 rano? I iść dalej spać?

  Odpowiedz

  • Ewa Trusewicz

   14 września 2017 @ 12:21 Ewa Trusewicz

   Nie potrafię na to odpowiedzieć jednoznacznie, nikt nie zrobił takich badań…może przebudzić się o 4 a może brać tabletkę przed snem, 4-5h po kolacji? Ciężko powiedzieć Trzeba by było spróbować i porównać TSH plus ewentualnie Ft3 i Ft4

   Odpowiedz

 4. Avatar

  15 września 2017 @ 09:04 Rafał Dudek

  A co z osobami które mają zapisane żelazo z powodu niskiej hemoglobiny przy hashimoto? :( jak to pogodzić? Odkąd moja lepsza połowa zaczęła brać żelazo, które systematycznie spada przez właśnie hashimoto, to TSH podskoczyło z 1,7 do 17 :( Zastanawialiśmy się i szukaliśmy przyczyny i chyba przyjmowanie z rana żelaza będzie winowajcą. Da się to jakoś pogodzić?

  Odpowiedz

  • Ewa Trusewicz

   15 września 2017 @ 09:48 Ewa Trusewicz

   Aż tak podskoczyło? O matko… skoro nic się nie zmieniło to musi to być przez żelazo… to może hormony na noc, tak jak napisałam badania pokazują, że nawet lepiej się wchłania

   Odpowiedz

 5. Avatar

  18 marca 2018 @ 14:23 Panna Migootka

  Ja biorę hormon wcześnie rano, a potem jeszcze idę na godzinkę-dwie spać. I dopiero wtedy jem śniadanie. Zaczęłam brać eutyrox dopiero w ciąży. Wcześniej wyniki hormonów były w normie chociaż przeciwciała antyTPO wskazują niestety na Hashimoto. W ciąży poziom TSH zaczął niestety wzrastać chociaż na chwilę obecną ustabilizował się przy najmniejszej dawce hormonu.

  Odpowiedz


Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.