Niedoczynność tarczycy, Hashimoto a leki – czy możliwe, że źle je przyjmujesz?

Okazuje się, że nie wszystkie osoby, które muszą przyjmować syntetyczne hormony tarczycy, wiedzą jak właściwie je przyjmować (mimo, że chorują wiele lat). Niestety endokrynolodzy nie zawsze przekazują wszystkie potrzebne informacje.

Hormony tarczycy (w Polsce dostępne głównie w preparacie o nazwie Euthyrox, Letrox albo Novothyral) wchłaniane są w dwunastnicy i w początkowym odcinku jelita cienkiego. Jest wiele czynników, które wpływają na zmniejszenie wchłaniania hormonów, co często wiąże się z koniecznością zwieszenia dawek. 

Hormony należy spożywać na czczo, minimum pół godziny (najlepiej godzinę) przed śniadaniem. Nie należy spożywać kawy rano, na czczo, ponieważ kawa zmniejsza jelitowe wchłanianie hormonów (źródło).  Niestety nie wiadomo czy to kofeina w kawie ma właściwości obniżające wchłanianie czy jakieś inne składniki w kawie, więc według mnie lepiej nie pić nic kofeinowego (również herbaty) oraz kawy bezkofeinowej. Często mam pacjentów, którzy niestety nie wiedzą o tym i zaczynają dzień od kawy. Dziwią się, że dawki hormonów mają tak wysokie…

Następnymi składnikami, które obniżają wchłanianie hormonów to:

– wapń (źródło, źródło)

– żelazo (źródło)

– błonnik (nie każdy, ale jednak jest to możliwe, dlatego nie zaleca się suplementacji błonnikiem w okolicach przyjmowania hormonów (źródło)

– niektóre antybiotyki (źródło)

– selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – leki stosowane przy terapii zaburzeń depresyjnych (źródło)

– możliwe, że sok grejpfrutowy (źródło)

– leki stosowane przy refluksie oraz wrzodach żołądka takie jak Sukralfat, leki zobojętniające kwas w żołądku np. didanozyna (źródło). Dlatego jeśli musimy przyjmować suplementy żelaza, wapnia lub jakieś zioła czy antybiotyki, najlepiej brać je min 4-6 godzin po przyjęciu hormonów tarczycy (źródło).

Chciałabym zaznaczyć, że badania, które pokazują, że np. wapń czy żelazo hamują wchłanianie hormonów, nie mówią o tym, że nie należy spożywać na śniadanie produktów bogatych w te pierwiastki, a jedynie nie spożywać ich razem z hormonem.

Czasami warto też przyjmować hormony wieczorem, przed snem (jeśli nie jemy chwilę przed snem). Niektóre badania pokazują, że zwiększa się wówczas wchłanianie hormonów (źródło). Jednak takie działanie trzeba zawsze skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. 

A na pomysł artykułu wpadłam, gdy musiałam pobiec do apteki po kolejną „porcję” hormonów, które muszę przyjmować już od wielu lat. No cóż, takie życie ;) ale przynajmniej staram się zmaksymalizować wchłanianie hormonów :) 

Peace!

novo

 Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.