3 produkty na które trzeba uważać!


Czy typowe śniadanie, przez większość osób uważane za zdrowe, czyli płatki śniadaniowe i sok owocowy jest naprawdę zdrowe?

3 produkty, na które musimy uważać, ponieważ łatwo powodują wzmożone łaknienie i mogą prowadzić do gromadzenia się niechcianego tłuszczu!

1. Sok owocowy

Większość ludzi ślepo wierzy, że szeroko dostępne soki owocowe są świetnym sposobem na to aby być zdrowym i stracić niechciany tłuszcz. Jasne, sok owocowy (ale w szczególności ten świeżo wyciskany) zawiera sporo przeciwutleniaczy, ale prawdą jest, że sok praktycznie natychmiast powoduje gwałtowny skok poziomu cukru we krwi, co prowadzi do tego, że będziesz pragnął jeszcze więcej cukru!

Oczywiście gorsze są przetworzone soki naładowane sztucznymi dodatkami, takimi jak syrop fruktozowy, kukurydziany, syrop fruktozowo-glukozowy i konserwanty. Mogą one spowodować nadmierną produkcję insuliny, która obniży drastycznie poziom glukozy w twoim organizmie, powodując, że niedługo po wypiciu soku znów będziesz odczuwał głód, zmęczenie i pragnienie prostych węglowodanów, jakim są również soki.

Alternatywa? Jedz dobre, naturalne i CAŁE owoce, naładowane błonnikiem i witaminami. Zwolnisz w ten sposób szybkie uwalnianie się glukozy do krwi oraz utrzymasz swój apetyt pod kontrolą znacznie dłużej.


2. Biały chleb


Biały chleb jest pozbawiony wszelkich naturalnych włókien (błonnik) oraz składników odżywczych. Trawienie jego odbywa się prawie identycznie jak soku – natychmiast. Wzrasta poziom glukozy we krwi, tłuszczyk szybko się odkłada, szczególnie jeśli spożywamy chleb bez dodatku jakichkolwiek protein (spowalniających trawienie węglowodanów). Trzeba również pamiętać o wzmożonym apetycie na proste węglowodany skorelowane z wahaniami poziomu cukru we krwi.


Wystarczy wyobrazić sobie stołówkę szkolną i te wszystkie dzieci z nadwagą, które piją soki owocowe i zajadają się kanapkami z białego chleba. Nikt nie pomaga im dokonać lepszego wyboru…

Alternatywa? Chleb z pełnego przemiału, z całymi ziarnami. Ale należy zwrócić uwagę na to aby chleb nie był pozornie „pełnoziarnisty” (uważajmy na skład – lista składników nie powinna zawierać sztucznych dodatków, barwników i konserwantów). Zdrowy chleb to po prostu mąka adekwatna do rodzaju pieczywa, woda, zakwas lub drożdże, sól oraz ziarna zbóż. Reszta dodawana przez producentów, np karmel czy koncentrat słodu służy tylko temu aby zabarwić pieczywo aby wyglądało na bardziej „zdrowe”.

3. Większość płatków śniadaniowych

Większość płatków śniadaniowych dostępnych na naszych sklepowych pólkach zawierają ogromne ilości cukrów prostych! Wyobraźmy sobie wszystkie te „zdrowe„ płatki dla dzieci (czekoladowe kulki, „miodowe” płatki, poduszeczki nadziewane słodkim toffie, lub choćby zwykłe płatku kukurydziane), nie mają nic wspólnego ze zdrową żywnością. Ludzie zazwyczaj nie zjadają tylko jednej porcji płatków (podanej ilości na opakowaniu) Ich zwyczajna porcja śniadaniowa zawiera 3 lub 4 porcje pełne cukrów prostych. Później zastanawiają się dlaczego godzinę po śniadaniu są głodni! Po prostu ich cukier we krwi będzie bardzo wysoki, a następnie obniży się poniżej prawidłowego poziomu.

Alternatywa? Naturalne płatki owsiane, które mają dużo naturalnego błonnika i dużo niższą ilość cukru. Płatki powinny mieć przynajmniej 1 gram błonnika na 5 gram produktu. Uważaj! na płatki błyskawiczne, często z dodatkiem olbrzymiej ilości cukru! Co byłoby jeszcze lepszym wyborem? Płatki owsiane z dodatkiem otrębów, siemienia lnianego, cynamonu, świeżych owoców ze skórką, bądź musli (niedosładzane, ewentualnie dosładzane stewią) tylko z naturalnych ziaren. To właśnie moje ulubione śniadanie (jogurt, siemię lniane, otręby pszenne, owsiane, parę orzechów, jabłko, cynamon i szczypta stewii). Taka mieszanka jest pełna błonnika, dobrych tłuszczy i białek.

Smacznego! :)


Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa

www.dietaifitness.pl

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'3 produkty na które trzeba uważać!' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.