Pijesz Izotoniki? Dla kogo dobre?


Redukcja tkanki tłuszczowej – IZOTONIKI pić czy nie pić?

Bardzo zadziwiają mnie widoki ćwiczących osób z nadwagą, robiących cardio i pijących kolorowe, słodzone napoje izotoniczne. Na ich czołach ledwie można zauważyć kroplę potu. Myślicie, że takie osoby pomagają sobie czy szkodzą pijąc napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne są przede wszystkim dla sportowców oraz osób ćwiczących bardzo (BARDZO!) intensywnie przez parę godzin lub takich, które próbują poprawić swoją wydolność fizyczną poprzez bardzo wymagające treningi, przy których wypacają bardzo dużo wody.

Napoje izotoniczne służą do tego aby uzupełnić zapasu glikogenu (magazyn energii z węglowodanów) w mięśniach, które podczas wyczerpujących wysiłków zostały częściowo wyczerpane. A kiedy się wyczerpią – nasz wysiłek nie jest efektywny. Izotonik uzupełnia brakującą energię i wodę aby móc dalej kontynuować wysiłek. 

Napoje izotoniczne nawadniają organizm lepiej ponieważ maja tą samą osmolarność (ciśnienie) co osocze, dlatego szybko, bezpośrednio napój taki będzie przyswajalny z przewodu pokarmowego, dzięki temu natychmiast następi uzupełnienie utraconych podczas wysiłku płynów ustrojowych. Szybko do krwioobiegu przedostają się też węglowodany (cukier). Jeśli w krwioobiegu jest dużo glukozy, wówczas procesy spalania tkanki tłuszczowej są zahamowane, ponieważ organizm bierze energię z węglowodanów zawartych w izotonikach.

Dlatego nie pij słodkich napojów energetycznych oraz izotonicznych, jeśli Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej.

Mam nadzieje, że jeśli byłeś/byłaś taką osobą i zastanawiałeś się czemu nie chudniesz ćwicząc już kolejny tydzień, to ten artykuł pomógł Ci zrozumieć dlaczego przy redukcji masy ciała napoje izotoniczne nie do końca są najlepszym wyborem:-)


Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa

www.dietaifitness.pl

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.