Przestań sugerować się wagą!


Jeśli ćwiczysz intensywnie, a waga ani drgnie, nie załamuj się! To normalne! Mięśnie ważą więcej od tłuszczu, mając przy tym mniejszą objętość . Dlatego nie patrz na wagę, lecz na to czy u
brania zrobiły się luźniejsze a ciało, skóra bardziej sprężysta i zwarta.

To sama matematyka. Gęstość mięśni to 1,7kg/litr, gęstość tłuszczu to 0,92kg/litr.

Oznacza to, że 1 kg mięśni zajmuje objętość 0,59 litra, a 1 kg tłuszczu to już 1,1 litra.Objętość tłuszczu jest prawie dwukrotnie większa.
Jednak bardzo ważnym jest aby zmienić swoją dietę. 

Jeśli zaczniesz ćwiczyć, a dieta pozostawia dużo do życzenia, wówczas faktycznie zwiększysz ilość swoich mięśni ale nie zmniejszysz ilości tłuszczu (mięśnie są tkanką hydrofilową – zatrzymują wodę, powiększają się, a tłuszcz jest hydrofobowy – nie przyciąga wody). Przez to waga mięśni będzie większa ale i objętość ciała się zwiększy. 

Przykładem mogą być osoby tak zwane „napakowane”, na przykład kulturysta podczas fazy budowania masy albo miotacz kulą czy obrońca w amerykańskim footballu. Każdy z nich ma duża ilość tkanki mięśniowej ale i tłuszczowej (poprzez spożywanie produktów wysokoenergetycznych).

Często kobiety, które zaczynają ćwiczyć, lecz nie zmieniają swojej diety, przybierają na masie i szybko przez to rezygnują z ćwiczeń fizycznych. Jeśli jesteś taką osobą, nie przestawaj ćwiczyć, ale przede wszystkim skup się na tym co jesz! 


Często można zauważyć, że wysportowana kobieta ważąca np. 65 kg może wyglądać na szczuplejszą niż kobieta ważąca 58 kg, ale nie ćwicząca.
Zdrowa dieta jest podstawą do zbudowania ładnej masy mięśniowej równocześnie tracąc tłuszcz, który je przykrywa. Skup się na proteinach, warzywach, owocach i zdrowych tłuszczach w każdym posiłku! 

Stracisz tłuszcz, który ma większą objętość, ale rozbudujesz jednocześnie mięśnie. Waga może Ci się nie zmienić, a nawet wzrosnąć, jak na załączonym obrazku poniżej, ale ubrania zrobią się luźniejsze – tym się kieruj! Nie patrz na wagę!

Pamiętaj! Chce schudnąć zmniejszyć swoją wagę. Chcemy zmniejszyć ilość tłuszczu! 
Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Przestań sugerować się wagą!' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.