Wprowadź ten jeden trick aby zredukować o 17% hormon stresowy!!

Odczuwasz symptomy stresu? Może doprowadza to do tego, że chce Ci się ciągle jeść? (ja tak mam, zawsze na egzaminach tyłam ;-) ), albo może w ogóle wtedy nie możesz jeść?
Hormonem odpowiedzialnym za stres jest kortyzol*.
Ale jest sposób aby zmniejszyć jego negatywne działanie!!
Należy spożywać pięć posiłków dziennie, zamiast trzech dużych.
Dlaczego pięć?
Dobre pytanie. Nasze ciało produkuje hormon, zwany kortyzolem w odpowiedzi na chroniczny stres. Ten hormon powoduje odkładanie się większej ilości tkanki tłuszczowej. Czyli – im więcej masz kortyzolu, tym więcej przybywa tkanki tłuszczowej.
The New England Journal of Medicine  ( http://www.nejm.org/ ) opublikował badania, które wykazały, że badani, którzy konsumowali w ciągu dnia 5 mini-posiłków co trzy godziny, mieli poziom kortyzolu niższy o 17 % w porównaniu z grupą, która spożywała tylko 3 posiłki dziennie.
Takie obniżenie kortyzolu we krwi nastąpiło po zaledwie 2 tygodniach spożywania posiłków w odstępach 3 godzinnych.
Jeśli chcesz przejąć kontrolę nad poziomem kortyzolu w Twoim organizmie, po prosu zacznij jeść małe posiłki co trzy godziny, spowoduje to, że poziom kortyzolu obniży się średnio o 17%. To jest tylko jedena z wielu korzyści jedzenia 5 razy dzienie (np o 8, 11, 13, 17, 20 godzinie). Ale jak duże są „małe” posiłki – to takie, ok 300kcal (chyba, że ktoś waży ponad 100kg i buduje masę mięśniową, wtedy więcej, a nawet dużo więcej ;-)). Powinny składać się z naturalnych, nieprzetworzonych produktów, bez kolorowych napojów, słodyczy itp.
Jeśli zaczniesz jeść niewielkie posiłki 5 razy dziennie, możliwe, że nie będziesz się najadał „do syta” od razu, ale po paru dniach organizm się przyzwyczai i nie będzie rządał większej ilości jedzenia na jeden posiłek. Dzięki temu zaczniesz najadać się mniejszymi porcjami, żołądek naturalnie się skurczy! :-)
* zalicza się go do glikokortykoidów, czyli związków mających wpływ na poziom glukozywe krwi. Kortyzol powoduje zwiększanie jej stężeniawe krwi, co jest wskazane w reakcji na stres, stąd jego nazwa potoczna – hormon stresowy. Ale nie wskazane gdy chcemy schudnąć lub zbudować masę mięśniową, gdyż powoduje rozwój tkanki tłuszczowej oraz utrudnia rozwój tkanki mięśniowej.

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Wprowadź ten jeden trick aby zredukować o 17% hormon stresowy!!' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.