Jak uniknąć przejedzenia na Święta?Przede wszystkim nie można się głodzić w Wigilię z myślą o wieczornym objadaniu się. Jeśli będziesz się głodzić bardzo spadnie poziom leptyny (o której pisałam wcześniej), przez co spadnie metabolizm oraz będziesz czuć się bardzo głodny. Wzrośnie również poziom produkowanej w żołądku greliny, przez co głód będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

W dniu Wigilii należy spożyć w dzień 3 posiłki. Nie bój się, że przez to po prostu zjesz więcej, bo „przecież wieczorem i tak zjem za dużo”. Jeśli w dzień będziesz jadł/a, wówczas poziom leptyny będzie cały czas wysoki i wieczorem nawet nie będziesz chciał/a zjeść tak dużo, ponieważ zwyczajnie głód jest dużo mniejszy a i żołądek w części zapełniony.

W Święta najlepiej:

jeść małe posiłki na bazie kasz, warzyw (błonnik) i ryb. Przynajmniej 3,
pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Mogą to być również ciepłe herbaty (ale nie czarne) i napary owocowo-ziołowe,
– Pół godziny przed kolacją zjeść jakąś surówkę (bez majonezu) lub świeże warzywa. Żołądek będzie miał sygnał, że zaczyna docierać jedzenie i poziom greliny zacznie spadać, soki żołądkowe zostaną pobudzone do dalszej pracy nad świątecznymi potrawami,
– na kolację wigilijną spożyć zupę, rybę, warzywa, mięsa i sałatki. Na przykład sałatka jarzynowa + pieczeń, 
– należy zrezygnować z ziemniaków, oraz w święta wykluczyć chleb.
– jeśli chcesz zjeść ciasto, niech będzie to domowy wybór. Najlepiej szarlotka, sernik albo makowiec. Zrezygnować ze wszystkich ciast, które mają kremy
dobrze również zrezygnować lub ograniczyć alkohol np. do 1-2 kieliszków dobrego wina ponieważ pobudzają apetyt i dostarczają sporo kalorii.
– ostatni posiłek o 20.00
ćwiczyć! Wiem, że ciężko jest w święta, ale chociaż rano
10-15 minut intensywnie na pusty żołądek (uruchamiają się zapasy tłuszczu i podkręca metabolizm)


Wesołych Świąt! :)


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.