Świetna książka naturalistycznie przedstawiająca „życie od kuchni” :-)

Niedawno dostałam taką oto książkę na urodziny:

Anthony Bourdain jest znanym szefem kuchni, pisarzem i dziennikarzem. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od pomywacza do szefa kuchni znakomitej nowojorskiej restauracji „Brasserie Les Halles”. Bourdain w sposób ostry, zabawny i bezwzględnie prawdziwy opowiada o życiu ludzi zajmujących się kuchnią.

Zaczęłam czytać i od początku książka spodobała mi się. Autor nie próbuje przedstawić siebie jako złotego, zdolnego eksperta od urodzenia. Tak opisuje siebie jako nastoletniego chłopaka”

„Byłem – powiedzmy sobie szczerze – rozpuszczonym, żałosnym, narcystycznym, autodestrukcyjnym i bezmyślnym młodym chamem, który prosił się, żeby ktoś mu w końcu porządnie skopał dupę”. Niezwykle dosłowny opis :-)

Następnie opisuje siebie jako szczyla pracującego na pomywaku, który z ludźmi z pracy palił ciągle trawkę, brał LSD i opalał się nago.

W pewnym momencie Bourdain doznaje olśnienia i pragnie zostać szefem kuchni, traktowanym wówczas niemalże jak bóg przez ekipę w restauracjach, klientów i dziewczyny.

Tak opisuje wczesne lata 70-siąte w niewielkim porcie w Anglii: „Kalmary uważano za chłam i można je było dostać w porcie praktycznie za darmo. Tuńczyka sprzedawano głównie jako pokarm dla kotów oraz fabrykom konserw i kilku przedsiębiorczym Japończykom, których uważano za pomylonych z powodu sum, jakie byli gotowi zapłacić. Żabnica miała dopiero zostać nazwana „lotte” i zagościć na stołach restauracji na Manhattanie. W Provincetown ryby, wyfiletowane i pozbawione skóry przygotowano zazwyczaj w jeden sposób – rzucano najczęściej do metalowej brytfanki, polewano sklarowanym masłem, posypywano papryką, a następnie zapiekano na maksa. Za szczyt wyrafinowania uznawano garniturek w postaci natki pietruszki i ćwiartki cytryny”

Nieźle się zaczyna, nie uważacie? :-)

Opis przygotowania i podawania ryb przypomina mi nieco nasze polskie miejscowości morskie ;)Prawda? :D


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Świetna książka naturalistycznie przedstawiająca „życie od kuchni” :-)' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.