Jekie jedzenie?Jaki czynnik może pomóc w spaleniu tkanki tłuszczowej?

Pewnie próbowałeś/aś już wiele przepisów, które mówiły o tym, że dzięki nim pozbędziesz się tłuszczu zalegającego brzuchu, boczkach… Ale jakoś nie specjalnie one działały, prawda? 
Najważniejszym czynnikiem w pożywieniu, który pomógłby Ci spalić więcej kalorii jest jego termogeneza poposiłkowa, czyli ciepłotwórcze działanie pożywienia, wzrost natężenia przemiany materii i wydatków energetycznych organizmu związany z trawieniem, wchłanianiem oraz transportem
składników odżywczych.

Jednak nie każde produkty tak samo nasilają termogenezę poposiłkową. Niestety większość z nich ma często bardzo niski efekt termogeniczny. Stopień jej nasilenia zależy od składu i ilości pożywienia.

W badaniach naukowych prowadzonych już w latach 80-tych. wykazano, że w ciągu 2,5 godzin po spożyciu 80g glukozy, zwiększenie metabolizmu odpowiada 6% wartości energetycznej spożytego cukru. Natomiast zjedzenie ok. 30g tłuszczu lub 80g białka w takim samym czasie powoduje zwiększenie przemiany materii odpowiednio: 7% i 15% ich wartości energetycznej (Nair 1983).

Zwiększenie tempa metabolizmu występuje już po 30-60 min od spożycia posiłku i może utrzymywać przez wiele godzin. Najsilniejsze działanie termogenetyczne ma białko!

Przyprawy również mają dość wysoki efetk termogeniczny. Najlepsze są między innymi : chilli, pieprz, papryka, imbir, gałka muszkatołowa, cynamon, bazylia, tymianek, szałwia, mięta.

Zawarcie tych składników w posiłku (mięso, jaja, przyprawy) jest świetnym pomysłem aby przyśpieszyć przemianę materii!

Białko + przyprawy = FAT LOSS


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Jekie jedzenie?Jaki czynnik może pomóc w spaleniu tkanki tłuszczowej?' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.