Leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi – brać czy nie brać? Okazało się, że zaburzają pracę mięśni

Osoby mające wysokie stężenie cholesterolu we krwi często przez lekarza mają przepisane statyny. Są to leki obniżające poziom cholesterolu we krwi poprzez blokowanie jego wytwarzania w wątrobie. Przepisuje się je, gdyż mają wielostronne korzystne działanie na organizm.


Niestety osoby często przyjmujące statyny uskarżają się  na bóle mięśniowe. Jest to nawer 75% pacjentów ptosujących ten lek. Takie bóle mogą spowodować zaniechanie terapii, lub wyłaczenie aktywności fizycznej.

Naukowcom z Uniwersytetu w Kopenhadze udało się poznać mechanizm, który może odpowiadać za ten nieprzyjemny efekt uboczny. Okazało się, że statyny zakłócają wytwarzanie energii w mięśniach poprzez obniżony poziom białka Q10, koenzymy związanego z wytwarzaniem energii.

Z mojego doświadczenia wynika, że osoby przyjmujące statyny często nie przestrzegają diety. Jedzą dużo olejów („bo to nie jest niezdrowy smalec”) i tłuste produkty nabiałowe. 
Nie jestem lekarzem aby zalecić zaprzestanie brania statyn, ale należy zwrócić uwagę na to, co się je oraz zażywać codzienną dawkę aktywności fizycznej. Dobra dieta + aktywność fizyczna = mniejsza ilość przyjmowanych statyn, a docelowo przestanie ich zażywania całkowicie.

Więcej na ten temat: TUTAJ i TUTAJŹródło: naukawpolsce.pap.plEwa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi – brać czy nie brać? Okazało się, że zaburzają pracę mięśni' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.