Nadwaga wiąże się wyższym ryzykiem paradontozy!

Istnieje związek między nadwagą i otyłością a chorobą dziąseł i innych tkanek przyzębia, czyli paradontozą – wynika z pracy, którą publikuje pismo General Dentistry.

Wiadomo, że nadwaga negatywnie wpływa na wiele aspektów zdrowia człowieka. Wiemy o cgorobach układu krążenia, zawałach, cukrzycy, nadciśnieniu i innych. Jest jeszcze jeden, wcześniej nie powiązany skutek…

Najnowsze badania sugerują, że istnieje związek między otyłością a chorobą dziąseł. Badania te, zostały opublikowane w piśmie „General Dentistry”. Główną autorką artykułu jest dr Charlene Krejci z Case Western Reserve University w Cleveland.

Jak przypomina, organizm osób otyłych nieustannie produkuje związki z grupy tzw. cytokin o właściwościach prozapalnych. Mogą one bezpośrednio wpływać na uszkodzenie tkanek tworzących dziąsła i w ten sposób sprzyjać rozwojowi paradontozy.

Z dotychczasowych badań wynika, że paradontoza zwiększa ryzyko m.in. schorzeń układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2, chorób układu oddechowego i nerek. Powiązano ją również z poważnymi powikłaniami ciąży, jak poronienia i przedwczesne porody. Wszystko to powiązane jest z ciągłym stanem zapalnym w organizmie.

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.