Nadwaga wiąże się wyższym ryzykiem paradontozy!

Istnieje związek między nadwagą i otyłością a chorobą dziąseł i innych tkanek przyzębia, czyli paradontozą – wynika z pracy, którą publikuje pismo General Dentistry.

Wiadomo, że nadwaga negatywnie wpływa na wiele aspektów zdrowia człowieka. Wiemy o cgorobach układu krążenia, zawałach, cukrzycy, nadciśnieniu i innych. Jest jeszcze jeden, wcześniej nie powiązany skutek…

Najnowsze badania sugerują, że istnieje związek między otyłością a chorobą dziąseł. Badania te, zostały opublikowane w piśmie „General Dentistry”. Główną autorką artykułu jest dr Charlene Krejci z Case Western Reserve University w Cleveland.

Jak przypomina, organizm osób otyłych nieustannie produkuje związki z grupy tzw. cytokin o właściwościach prozapalnych. Mogą one bezpośrednio wpływać na uszkodzenie tkanek tworzących dziąsła i w ten sposób sprzyjać rozwojowi paradontozy.

Z dotychczasowych badań wynika, że paradontoza zwiększa ryzyko m.in. schorzeń układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2, chorób układu oddechowego i nerek. Powiązano ją również z poważnymi powikłaniami ciąży, jak poronienia i przedwczesne porody. Wszystko to powiązane jest z ciągłym stanem zapalnym w organizmie.

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Nadwaga wiąże się wyższym ryzykiem paradontozy!' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.