Czy wiesz, że? CZEKOLADA

 

„Epikatechiny (obecne w kakao) są silnym antyoksydantem. Indianie Kuna, którzy żyją na wyspie San Blas Chain w Panamie, pijąc wysokiej jakości napój kakaowy, mają niższe ryzyko wystąpienia udaru mózgu, niewydolności serca, raka i cukrzycy w porównaniu do Indian mieszkających na kontynencie.”
Dr Norman Hollenberg Harvard Medical SchoolNaukowcy z Uniwersytetu w Cambridge oraz eksperci z Instytutu Karolinska w Sztokholmie potwierdzili, że czekolada chroni przed udarem mózgu. Osoby, które jedzą minimum jedną tabliczkę czekolady tygodniowo są mniej narażone na wysokie skoki ciśnienia i udar.

 

Tylko pamiętaj!!
Mówimy o gorzkiej czekoladzie, gdzie jest najwięcej kakao. Jedz ją, pij odtłuszczone kakao posłodzone stevią i zyskaj wszelkie profity ziarna kakaowca! :)


Tagged: ,


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.