KAWA – 3 sposoby aby zrobić ją super zdrową :)

Kawa.. mmm Prawie każdy ją pije, niektórzy nawet 3-4 kubki dziennie.

Ostatnio jedna osoba zapytała mnie na konsultacji „a jak to jest z tą kawą? Jest aż taka zła? Muszę z niej zrezygnować?”

Uśmiechnęłam się i powiedziałam, że oczywiście nie jest „TAKA ZŁA”. 2-3 kawy nie za mocne kawy dziennie spokojnie można wypić.
Pani tej spadł kamień z serca :)

Sama piję maksymalnie 2 kawy dziennie, choć zdarza się, że jednego dnia wypiję 5, a następnie przez tydzień nie mam na nią ochoty :)

Większość osób nie myśli o kawie jako „zdrowym napoju”. To może być prawda, gdyż większość z nich dodaje dużo cukru, śmietanki albo sztucznych słodzików…

Ale podam ci parę pomysłów, jak zrobić kubek kawy dużo zdrowszym oraz na co uważać.

Przeciwnicy kawy znajdują dużo cech przeciwko niej. Jednakże kawa dostarcza nam również pozytywnych składników. Ma dużą koncentrację korzystnych antyoksydantów, które chronią nas przed wolnymi rodnikami, związki fenowlowe (działanie przeciwbakteryjne), oraz inne sładniki i pozytywne działanie októrym pisałam już we wcześniejszym artykule:

https://dietaifitness.pl/2012/09/kawa-jest-niezdrowa-prawda-czy-mit.html

To jaki jest sposób aby kawę zrobić jeszcze zdrowszą? Podaje Wam 3 najważniejsze triki w jaki sposób można zmaksymalizować korzystne działanie kawy oraz zminimalizować negatywne:

1. Po pierwsze UNIKAJ dodawania cukru rafinowanego (zarówno białego jak i brązowego) oraz sztucznych słodzików. Co w zamian? Możesz dodać troszkę organicznego syropu klonowego albo naturalny, ziołowy słodzik – STEVIĘ. Jeśli wolisz czarną kawę bez żadnych dodatków – jest to najzdrowsza wersja.

Jeśli kupujesz swoją kawę w coffee shopie to unikaj wszystkich tych „nowości” typu: słodzone, aromatyzowane latte, frapiccino itp. Są one niemalże „napakowane” dodatkowym cukrem, aromatami, barwnikami, tłuszczem czy sztucznymi słodzikami. Niektóre z tych kaw np, w Starbucks’ie  mogą mieć 500-700 kcal w jednej kawie!!!! Chyba wolałabym zjeść dużą kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego z prosciutto i melonem ;)

Kawa latte czy cappucino jest ok od czasu do czasu, tylko upewnij się, że nie dodają do niej cukru lub słodzików.

2. Pod żadnym względem nie używaj tych wstrętnych, niezdrowych sztucznych creamerów (czy to w płynie, czy w proszku). Zazwyczaj zrobione są z syropu kukurydzianego, fruktozowo-glukozowego czy uwodorowane oleje (bardzo nie dobre dla nas tłuszcze trans). Zamiast tego użyj prawdziwego mleka (nie 0%!) albo mleka kokosowego (zawiera bardzo zdrowy olej MCT), czy sojowego.


3. Jeśli chcesz aby twoja kawa miała jeszcze więcej antyoksydantów oraz ciekawszy smak – dodaj do niej cynamon (pomaga on kontrolować cukier we krwi).
Można również dodać organicznego, odtłuszczonego, niesłodzonego kakao (ze stevią wychodzi mocca:) )

Mam nadzieję, że już wiesz jak można pić kawę zdrową, zawierającą dużo antyoksydantów :)


Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.pl

Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.