Te same koncerny, które starają się Ciebie odchudzić – powodują, że tyjesz!

Okazuje się, że odchudzając się, płacisz często tym samym firmom, które nas tuczą. 

Epidemia otyłości nie byłaby możliwa bez wielkich producentów żywności, którzy zarobili na niej ogromne pieniądze. A zaraz potem dostrzegli nową żyłę złota – odchudzanie tych, których wcześniej utuczyli. Okazuje się, że te same firmy, które sprzedają niezdrowe jedzenie, zarabiają na dietach.

Przykłady? 

Promująca zdrowy tryb życia organizacja Weight Watchers założona na początku lat 60. przez Jean Nidetch, gospodynię domową z Nowego Jorku, została kupiona przez wielką firmę Heinz. Slimfast, płynne jedzenie dla odchudzających się, został przejęty przez koncern Unilever. Australijską spółkę słynnej guru odchudzania Jenny Craig wykupił inny światowy koncern – Nestlé.

Genialne i jednocześnie złowieszcze posunięcie biznesowe to: najpierw sprzedać ludziom tuczące jedzenie (prowadząc przez dekady badania nad tym, jakich chemikaliów dodać do żywności, żeby lepiej pobudzały nasze ośrodki łaknienia), a potem Europejczykom i Amerykanom sprzedać diety cud i jedzenie bez tłuszczu.

Z jedzeniem jak z paleniem?

Coraz wyraźniej widać, że poradzenie sobie z epidemią otyłości będzie wymagać politycznej akcji. Próby wprowadzenia specjalnych podatków od napojów gazowanych napotykają wielki opór. W lipcu amerykański sąd apelacyjny uznał za niekonstytucyjny zakaz sprzedaży dużych kubków ze słodzonymi napojami w restauracjach i fast foodach, który chciał uchwalić burmistrz Nowego Jorku. Prawnicy m.in. Coca-Coli oraz Dr Pepper Snapple przekonywali, że to nie zmniejszy epidemii otyłości, tylko zwiększy koszty.

Zakazy jedzenia hamburgerów oraz etykiety z ostrzeżeniami na fast foodach i słodzonych napojach tym bardziej wydają się na razie nie do pomyślenia. Ale podobnie było w latach 60., gdy w ten sam sposób po raz pierwszy proponowano walczyć z paleniem…


Ewa Trusewicz, dietetyk

Dieta i Fitness, Warszawa
www.dietaifitness.pl


Źródło: www.wyborcza.pl


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Te same koncerny, które starają się Ciebie odchudzić – powodują, że tyjesz!' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.