Witaminowe preparaty nie działają jednak na demencję!

Preparaty witaminowe z wiatminami z grupy B dla osób w starszym wieku miały być niegdyś cudownym środkiem sapobiegającym demencji. Najnowsze badania na 22 tysiącach osób jednak tego nie potwierdziły….

 
 
Photo: Wikipedia
 
 
Wyniki testów na pamięć, szybkość i podejmowanie decyzji osoby przyjmujące preparaty witaminowe były takie same jak u osób ich nie przyjmujących. Przyjmowanie suplementów witaminowych dla uniknięcia choroby Alzheimera i zachowania sprawności umysłu to strata pieniędzy, uważają naukowcy z Oksfordu. Witaminy B nie redukują spadku zdolności poznawczych związanego w wiekiem. Niestety, przyjmowanie kwasu foliowego i witaminy B12 nie zapobiega też chorobie Alzheimera ani udarom czy chorobom serca – informuje dr Robert Clarke z wydziału badań klinicznych na Uniwersytecie OksfordzkimNaukowcy odkryli, że pacjenci z alzheimerem mają podwyższony poziom homocysteiny w krwi, a osoby z podwyższonym poziomem tego związku są zagrożone zapadnięciem na alzheimera. Niektórzy badacze mieli nadzieję, że przyjmowanie suplementów kwasu foliowego i witaminy B12 (preparaty te obniżają poziom homocysteiny) – może zapobiegać chorobie. Choć suplementacja rzeczywiście obniżała poziom homocystein, efekt ten w żaden sposób nie wpływał na poprawę zdrowia tych osób, piszą naukowcy w czasopiśmie „American Journal of Clinical Nutrition”.

Zdaniem ekspertów dla osób w średnim wieku znacznie korzystniejsze są spacery i zwiększenie ilości owoców i warzyw w diecie, unikanie spożywania zbyt dużej ilości czerwonego mięsa i kalorii i, ogólnie, stosowanie zbilansowanej diety.

Źródło: Polska Times

 
 



Potrzebujesz pomocy? Wejdź tutaj. 
 
 
 
 

Tagged:


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Witaminowe preparaty nie działają jednak na demencję!' 2 komentarze

 1. Avatar

  7 sierpnia 2014 @ 08:50 nowoczi

  No có&#380, zestaw „magicznych” preparatów, które maj&#261 da&#263 nam wieczn&#261 m&#322odo&#347&#263, zdrowie, urod&#281 i zamek w posagu zmienia si&#281 tak &#347rednio co rok, dziw bierze &#380e trwa&#322o to tak d&#322ugo. A &#380e ruch i zdrowe od&#380ywianie to podstawa to chyba wiadomo do d&#322u&#380szego czasu.

  Odpowiedz

 2. Avatar

  7 sierpnia 2014 @ 14:50 nowoczi

  No cóż, zestaw „magicznych” preparatów, które mają dać nam wieczną młodość, zdrowie, urodę i zamek w posagu zmienia się tak średnio co rok, dziw bierze że trwało to tak długo. A że ruch i zdrowe odżywianie to podstawa to chyba wiadomo do dłuższego czasu.

  Odpowiedz


Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.