Witaminowe preparaty nie działają jednak na demencję!

Preparaty witaminowe z wiatminami z grupy B dla osób w starszym wieku miały być niegdyś cudownym środkiem sapobiegającym demencji. Najnowsze badania na 22 tysiącach osób jednak tego nie potwierdziły….

 
 
Photo: Wikipedia
 
 
Wyniki testów na pamięć, szybkość i podejmowanie decyzji osoby przyjmujące preparaty witaminowe były takie same jak u osób ich nie przyjmujących. Przyjmowanie suplementów witaminowych dla uniknięcia choroby Alzheimera i zachowania sprawności umysłu to strata pieniędzy, uważają naukowcy z Oksfordu. Witaminy B nie redukują spadku zdolności poznawczych związanego w wiekiem. Niestety, przyjmowanie kwasu foliowego i witaminy B12 nie zapobiega też chorobie Alzheimera ani udarom czy chorobom serca – informuje dr Robert Clarke z wydziału badań klinicznych na Uniwersytecie OksfordzkimNaukowcy odkryli, że pacjenci z alzheimerem mają podwyższony poziom homocysteiny w krwi, a osoby z podwyższonym poziomem tego związku są zagrożone zapadnięciem na alzheimera. Niektórzy badacze mieli nadzieję, że przyjmowanie suplementów kwasu foliowego i witaminy B12 (preparaty te obniżają poziom homocysteiny) – może zapobiegać chorobie. Choć suplementacja rzeczywiście obniżała poziom homocystein, efekt ten w żaden sposób nie wpływał na poprawę zdrowia tych osób, piszą naukowcy w czasopiśmie „American Journal of Clinical Nutrition”.

Zdaniem ekspertów dla osób w średnim wieku znacznie korzystniejsze są spacery i zwiększenie ilości owoców i warzyw w diecie, unikanie spożywania zbyt dużej ilości czerwonego mięsa i kalorii i, ogólnie, stosowanie zbilansowanej diety.

Źródło: Polska Times

 
 Potrzebujesz pomocy? Wejdź tutaj. 
 
 
 
 

Tagged:


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


Copyrights © 2023 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.