Kwasy omega 3 poprawiają funkcje mózgu

Kwasy omega 3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, do których należą:

-kwas eikozapentaenowy – EPA – występuje głównie w tłuszczu rybim, wegański odpowiednik można znaleźć w niektórych glonach

– kwas dokozaheksaenowy – DHA – występuje głównie w tłuszczu rybim, wegański odpowiednik można znaleźć w niektórych glonach

– kwas α-linolenowy – ALA – występuje w roślinach, np. oleju lnianym, orzechach włoskich

Dla nas najważniejsze kwasy to EPA i DHA, które mogą również w naszym organizmie powstać poprzez przemiany a ALA, ale jest to proces bardzo ograniczony (szerzej o tym wkrótce, a póki co łapcie to: https://dietaifitness.pl/2017/01/orzechy-brazylijskie-i-selen-oszukali-nas.html).

Działanie kwasów omega 3 na nasz organizm jest wielokierunkowe, m.in: redukują poziom trójglicerydów we krwi, obniżają ciśnienie, działają przeciwzakrzepowo, przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie, hamują rozwój cukrzycy typu 2.

Oprócz tych znanych cech mamy również mniej znane – okazuje się, że wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 w fosfolipidach osocza związany jest z poprawą funkcji poznawczych mózgu i zwiększoną objętością szarej masy w mózgu u osób starszych.

omega 3

 

W 26 tygodniowym badaniu 65 zdrowych, starszych osób porównano wiele parametrów po suplementacji kwasami Omega 3 (2,2g dziennie) i placebo. Grupa po suplementacji uzyskała znaczący wzrost funkcji poznawczych w porównaniu z placebo. Omega 3 wywierało korzystne efekty dla integralności mikrostrukturalnej białej masy i objętości szarości w obszarach czołowych, skroniowych, bocznych i limbicznych, głównie w lewej półkuli. Dodatkowo uzyskano poprawę parametrów ciśnienia krwi. Wyniki te pokazują jak ważne jest odpowiednie spożycie kwasów omega 3 u osób starszych (oczywiście u młodszych są równie ważne :) zdecydowana większość moich pacjentów dostaje w zaleceniach ode mnie Omega 3 do suplementacji). 

Żródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23796946?dopt=AbstractEwa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Kwasy omega 3 poprawiają funkcje mózgu' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.