Covid-19 a tarczyca

Covid-19 może powodować nie tylko zapalenie płuc, ale również i zakażenie ogólnoustrojowe powodując dysfunkcje wielonarządowe. Mówiono o tym na ostatniej konferencji „Post Covid-19. Późne powikłania zakażenia Sars-Cov2. cz.2”. Chcąc zgłębić temat wyszukałam badania, o których prawdopodobnie była mowa. 
 
Covid tarczyca
 
Okazuje się, że wirus infiltruje do gruczołu tarczowego, wpływa również na działanie przysadki mózgowej (która wydziela TSH) – może powodować uszkodzenie podwzgórza i tarczycy. 
 
Pacjenci z COVID-19 mają zazwyczaj niższy poziom TSH i FT4, ale również mogą mieć niższe FT3 (co jest interesujące, ponieważ normalnie jak spada Ft4 i Ft3 -> wzrasta TSH). Okazuje się, że wirus wykorzystuje pewne nasze enzymy (ACE2 i TMPRSS2) do zakażania komórek gospodarza, których jest nawet więcej w gruczole tarczowym, niż w płucach (poziomy ekspresji genów tych enzymów są wyższa tam). Cała tarczyca i oś podwzgórze – przysadka – tarczyca (HPT) mogą być istotnymi celami uszkodzeń spowodowanych przez SARS-CoV-2. 
 
Zakażenie Covid-19 może być bodźcem środowiskowym przyspieszający wystąpienie lub rozwój autoimmunizacyjnego zapalenia tarczycy i zapalenia tarczycy w ogóle. 
 
Przy zakażeniu występuje nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna i burza cytokinowa (takie białka, które wpływają na odpowiedź odpornościową). 
 
Choroby tarczycy związane z Covid 19, oprócz niedoczynności, zapalenia tarczycy mogą obejmować również nadmierną produkcję hormonów tarczycy. Niskie TSH i FT3 oraz tyreotoksydoza (nadmierna ilość hormonów tarczycy) wydają się pogarszać wynik leczenia pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. 
 
Na szczęście badania wykazują, że zazwyczaj po przejściu zakażenia tarczyca wraca do prawidłowego działania, ale można się spodziewać większego ataku na tarczycę i oś podwzgórze – przysadka – tarczyca podczas cięższego zachorowania na covid-19 (znacznie bardziej niż przy lekkoobjawowym).
 
Warto podczas zakażenia, jak i po nim skontrolować przynajmniej stężenie TSH, Ft3, Ft4. 
 
Źródła: 
Impact of COVID-19 on the thyroid gland: an update. Rev Endocr Metab Disord. 2020 Nov 25: 1–13
Thyroid Function Before, During, and After COVID-19. Clin Endocrinol Metab. 2021 Jan 23;106(2):e803-e811
Thyroid complications of SARS and coronavirus disease 2019 (COVID-19). Endocr J . 2021 Jan 19


Ewa Trusewicz

Dietetyk z wykształcenia oraz przede wszystkim z powołania. Zainteresowanie psychologią przekształciło się w Dietcoaching. Skupiam się na indywidualności podopiecznego. Każdy z nas jest inny i dlatego żywienie powinno być podporządkowane wszelkim aspektom życia człowieka. Chora na chorobę tarczycy Hashimoto pomaga innym chorym.


'Covid-19 a tarczyca' nie posiada komentarzy

Bądź pierwszym komentującym!

Czy masz ochotę podzielić się swoją opinią?

Your email address will not be published.

Copyrights © 2024 www.dietaifitness.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.